Seekordses saates "Fookuses" vaatlevad Markus Järvi ja Varro Vooglaid lähemalt küsimusi, mis seonduvad eelmisel nädalal aset leidnud sündmustega Süürias, tuues välja, kuidas USA kohalike klakööride reaktsioonidest paljastuvad riikliku propaganda niidid.

Markus Järvi hinnangul on Donald Trump, kes enne presidendiks saamist kritiseeris korduvalt USA interventsionalistlikku poliitikat Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas, raketirünnakuga Süüria pihta oma endised põhimõtted reetnud.

"Väga paljud inimesed, kes lootsid, et lõppeb globalistlike sõdade ajajärk, mida oleme näinud nii Bushi kui ka Obama ajal, on selles väga pettunud," tõdeb Varro Vooglaid ja tunnistab, et käekiri, mille Trump on käiku laskunud, jätkab paljuski seda sama mustrit, mida Obama on joonistanud.

"Sellel käekirjal pole rahutaotlusega midagi pistmist, vaid pigem soovib see veelgi rohkem sekkuda erinevates kohtades maailmas, kus tegelikult pole seda sugugi vaja teha," arvab Vooglaid. Tema sõnul on sellistes arengutes kõige murettekitavam see, et paljud inimesed hakkavad kaotama usku, et demokraatlikest valimistest võiks sõltuda see, mis kursil üks või teine riik oma tegevust jätkab.

Omamoodi huvitav on aga Vooglaiu ja Järvi arvates jälgida olukorda, kus Trumpi vihkavatest või vähemalt temasse tugevalt kriitiliselt poliitikutest on peale tiibraketirünnakut Süüriale saanud USA kontroversiaalse presidendi suured austajad. Sama muster kordub nii välismaal kui ka Eesti poliitilises elus. Järvi meenutab kasvõi Hillary Clintonit ja John MacCaini, kes enne rünnakut Süüriale üritasid teha kõik, et Trumpist lahti saada, ent peale globalistlike nõuete täitmist asusid ametisolevat presidenti kiitma.

Vestluses pöörati tähelepanu ka erinevatele alternatiivmeedia kanalitele, mis olid senini tugevalt Trumpi selja taha joondunud, paljuski tema lubaduste pärast USA globalistlikku sekkumispoliitikasse muutusi tuua, ent mille toimetused tunduvad parasjagu olevat segaduses.

"Meie Objektiivis selliseid vigu teha ei kavatse, kuna selgelt antiglobalistliku hoiakuga väljaandena, on meile tähtis eelkõige moraalsed põhimõtted ja mitte isikud. Kui viimased olulistest printsiipidest taganevad, siis Objektiiv suunab nendele täpselt samasuguse kriitika kui ülejäänud globalistidest seltskonnale," toonitab Järvi.

Saates vaatame ka endise Briti Süüria suursaadiku väljaütlemisi, kui ta keeldus BBC otse-eetris USA narratiivi jaatamast ning nimetas president Bashar al-Assadi väidetavat vastutust kodumaise keemiarünnaku eest süütute tsiviilisikute vastu tõe väänamiseks ja valeks.

"See on valefakti vääresitus," vastas suursaadik Peter Ford BBC-le. "Vaja on uurimist. Sest on kaks võimalust, mis võis juhtuda. Üks on Ameerika versioon, et Assad heitis sinna keemiarelva. Teine versioon on, et heideti tavaline pomm ja see tabas laskemoonaladu, kus džihadistid hoidsid keemiarelvi."

Fordi sõnul puuduvad meil andmed, milline nendest kahest võimalusest on õige. "Tuletage meelde sündmuste arengut enne võidujooksu Iraaki. Eksperdid, luureagentuurid, poliitikud olid veendunud, et Saddam [Husseinil] olid massihävitusrelvad. Nad esitasid köidete kaupa tõendeid, fotosid, diagramme. See kõik oli vale. See kõik oli vale. On võimalik, et nad eksivad ka nüüd. Nad otsivad vaid ettekäänet, et rünnata Süüriat. Ja ärgem petkem end… See, mis juhtus, teeb keemiarelvade kasutamise edaspidi tõenäolisemaks, mitte vähem tõenäoliseks," toonitas Peter Ford.

Teiseks videonäiteks on USA esindajatekoja liige Thomas Massie, kes keeldus CNN-i otseetris samuti ametlikku propagandaversiooni keemiarünnakutest uskumast ning esitas ebameeldivaid väiteid, põhjustades sellega saatejuhi silmadepööritust ja hämmeldust.

Varro Vooglaid kommenteerib lisaks Jüri Luige avaldust "Aktuaalses kaameras", mille kohaselt ei riiva USA raketirünnak vähimalgi määral rahvusvahelist õigust. See väide on rahvusvahelist õigust Tartu ja Helsingi ülikoolides õpetanud Vooglaiu sõnul hõlpsasti ümberlükatav vale.

Lisaks vaatlevad Järvi ja Vooglaid kodumaist monotoonset meediapilti, mis ühise rindena asusid kõik Trumpi administratsiooni rünnakut kaitsma ja õigustama.

Vaadake lisa videost!