Saates "Fookuses" vaatavad Varro Vooglaid ja Markus Järvi tagasi Eesti Vabariigi sajanda juubeli pidustustele ning kommenteerivad presidendi vastuvõttu, teatri NO99 etendust, Eiki Nestori ja Kersti Kaljulaidi kõnesid ja tõrvikurongkäiku.

Eesti Vabariigi sajas sünnipäev ühes pidustustega on möödas. Vaadates tagasi presidendi vastuvõtu kesksele kunstilisele saavutusele ehk NO99 filmile "Teekond", tuleb Objektiivi toimetuse poolt edastada kunsti- ja teatritrupile NO99 siirad õnnitlused.

"Seekord vabariigi aastapäeva üritusel pükse maha ei võetud ja palja tagumikuga ringi ei joostud, nii et see läks vähemalt korda," üritab Järvi NO99 etenduses tabada esimesi lootuse kiiri.

"Jah, tuleb alati meeles pidada, et tänulikkus on oluline voorus ning selle asja eest on tõepoolest põhjust tänulik olla. Ilmselt nõudis NO99 selline lahendus ka päris märkimisväärset eneseületust, sest kui sa oled ikka harjunud kõiki oma etendusi tegema nii, et kandva elemendina tõmbab keegi püksid maha, siis proovi sa ilma hakkama saada. Sama hästi võiks nõuda suusatajalt, et ta sõidaks ilma suuskadeta või ERSO orkestrandilt, et ta mängiks ilma poognata," nõustub Varro Vooglaid.

Edasi kommenteerivad Vooglaid ja Järvi Eesti Vabariigi sajanda juubeli ametlikku tähistamist, sealhulgas Eiki Nestori ja Kersti Kaljulaidi kõnesid.

Üheks peamiseks Eesti Vabariigi sajanda juubeli tähistamise puuduseks peavad nii Vooglaid kui Järvi meie poliitilise ladviku tühjade sõnade laviini. Kui tavaliselt tegutsetakse Eesti riigi iseseisvuse ja väärikuse vastaselt, siis tähtpäevadel tuleb etendada isamaalist retoorikat. Seetõttu kajab selles pidupäevale vaatamata tühjus.

Vaadake lisa videost!