Hispaania katoliiklikus traditsoonis on Püha nädal ehk Semana Santa eriliselt tähistatud. Eriliselt selles mõttes, et tänavatelt avanev vaatepilt on otse vastupidine vaikivale enesesse pööratusele, millega põhjamaine tüpaaž on harjunud ülestõusmisaega tervitama.
Protsessioonid toimuvad suure paastu viimase nädala viiel päeval. Iga protsessioon esitab kindla sündmuse Kristuse kannatus- ja ülestõusmisloos, mida sel päeval meenutatakse.
- Palmipuudepüha: Kristus saabub emaeesli seljas Jeruusalemma
- Suur neljapäev: Kristuse viimane õhtusöömaaeg jüngritega, vangistamine ja kannatuse algus
- Suur reede: ristilöömine ja surm, ristitee 14 osas
- Suur laupäev: Kristus lamab hauas, Neitsi Maarja üksindus
- Ülestõusmispühapäev
Usuliste rongkäikude lahutamatu atribuutika on anda kandmine. See on alus, millel asetsevad Uue Testamendi tegelaste kujud – apostlid, Neitsi Maarja või Kristus ise. Andat kannavad protsessioonil osalejad või vaimulikud oma õlgadel.
Hispaania erinevate piirkondade protsessioonirõivad on eriilmelised. Igas linnas ja külas on tegevad erinevad usulised vennaskonnad ja riietusega näidatakse oma kuuluvust.
Lõuna-Hispaanias Andaluusias, eriti Granada, Malaga ja Sevilla linnades, on rõivas pidupäevaline. Castilla y Leoni maakonnas riigi keskosas, eriti Camora ja Valladolid linnades domineerivad mornid toonid.
Hispaania protsessioonide üheks tunnusrõivaks on kujunenud patukahetsusrüüd. Need on maani ulatuvad tuunikad, mille kõrged koonuselised kapuutsid varjavad kandjate näod. Rõivaste värv sõltub konkreetsest protsessioonist.
Rõivastus on kandunud tänapäeva keskajast. Selle kandja demonstreeris oma patukahetsust, säilitades samas oma isiku anonüümsuse. Tänapäevagi rongkäikudes võib mõnikord kohata sellistes rüüdes inimesi, mõned neist kannavad õlgadel raskeid puidust riste, käivad paljajalu või koguni ahelates.
Protsessioonid ei ole siiski rõhuvad ega sünged. Kuigi pühendunud patukahetsejat kõrvalt vaadates nii võib näida. Tegu on pidupäevaga ja mööda tänavaid kulgevaid rongkäigulisi saadavad marsiansamblite mängitud religioossed meloodiad.
Toimetas Lennart Käämer