Soomet venemaast eraldav piiritara Imatra lähistel Foto: Scanpix

Euroopa Liidu piiri- ja rannikuvalve ameti Frontexi juht Hans Leijtens arvab, et "ükski müür ja aed" ei pea ebaseaduslikke sisserändajaid kinni ning Liit peab võtma omaks "avatud piiride lähenemise".

Leijtens määrati Frontexi tegevjuhiks 2023. aasta märtsis. Saksamaa päevalehele Welt antud intervjuus leiab ta: "Mitte miski ei suuda takistada inimestel piiri ületamist. Ei ükski müür, aeg, meri, ega jõgi." 

Tema sõnul tuleb "lõpetada muretsemise selle tühise teema [massisisseränne] pärast" ja inimesi ei tohi kontrollimatu massisisserändega "hirmutada".

Leijtensi sõnul näeb ta enda ülesandena eelkõige sisserände teemalise arutelu suunamist inimlikumale ja vähemate eelarvamustega radadele, mitte ainult ebaseaduslike sisserändajate peatamist.

Frontexi tegevdirektor Hans Leijtens Euroopa Parlamendi saadikutele oma tööst aru andmas, 4.12.2023 Foto: Scanpix

"Kes ma selline olen, et sisserändajaid hukka mõista? Ma istun siin oma Varssavi kontoris ja loomulikult ma võiksin seda teha – kuid see oleks liiga lihtne," rääkis Hollandi sõjaväelane. "Jutt "inimeste peatamisest" ja "piiride sulgemisest" ei saa olla kogu meie jututeema. Minu tööks on tasakaalu loomine tõhusa piirihalduse ja [sisserändajate] põhiõiguste tagamise vahel."

2023. aastal tõusis ebaseaduslike piiriületuste arv Euroopa Liitu hinnanguliselt 380 000 inimesi, mis on suurim peale 2015. aastal alanud sisserändekriisi. 

Enne ametisse asumist lubas Leijtens, et Frontex ei hakka rakendama sisserändajate "tagasilükkamist" (paat võetakse merel sleppi ja viiakse lähteriigi piirile või rahvusvahelistesse vetesse tagasi). "Tagasilükkamised, ja loomulikult olen ma vastutav Frontexi ja selle ohvitseride tegude eest, ei ole seaduslikud, seega peaksid need olema keelatud. Seega ma vastutan selle eest, et inimesed ei tegeleks millegagi, mida kutsutakse tagasilükkamiseks. Minu arust peaks see olema üheselt selge. Selline on seadusandlik raamistik, milles ma töötan."

Frontexi juhi mõtteavaldused on "põnevad" lisaks kontekstis, et massisisserändest tõotab kujuneda juunis toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste üks peateemasid. Lisaks ei julge ükski ühispartei poliitik rahvameeste ja parema ilmavaatega parteide kasvava populaarsuse taustal tunnistada, nagu suur asendamine oleks kuidagi hea. 

Vastupidiselt Frontexi juhi sõnumile kinnitavad teiste hulgas Ungari ja Poola, et piiritarad töötavad ebaseadusliku sisserände vastu piisavalt hästi.

Näiteks Poolas on ebaseaduslike piiriületuste arv peale piiritarade püstitamist 2021. aastal vähenenud pea poole võrra. Enne tarasid oli see kuskil 40 000 inimese juures ja tänaseks on see vähenenud 25 000 inimeseni.

Poola piirivalve kõneisiku Anna Michalska sõnul on "alatine piiritara kujundanud täielikult ümber arusaamise riigipiiri kaitsmise süsteemist. Reaalne, füüsiline takistus tagab kiire ja täpse vastuse piiriületuse üritustele."  

Toimetas Karol Kallas