Justin Trudeau ja Ursula von der Leyen G20 kohtumisel Foto: Ursula von der Leyen/X

Maailma suurimate majandustega riikide G20 kohtumisel tehti teatavaks ühine kava võtta kasutusele digitaalsed isikutunnistused ja digivaluutad.

Digitaalsete isikutunnistuste ja -maksevahendite kasutusele võtmise kava kiideti riigijuhtide poolt heaks vaatamata kriitikale, et sellised tarkvaralahendused teevad inimeste jälgimise ja teisitimõtlejate tagakiusamise valitsuste jaoks märkimisväärselt lihtsamaks, vahendab Epoch Times.

Kava kiideti heaks Bharati (endise nimega India) pealinnas New Delhis 9.–10. septembrini toimunud riigijuhtide kohtumise lõppdeklratsioonis. 

Septembri alguses teatas riikide ühendus, et üheskoos hakatakse arendama tarkvarapõhiste isikutunnistuste ja rahade käitamiseks vajalikku taristut.

Kriitikud leiavad lisaks, et mõlemad lahendused teevad valitsuste jaoks lihtsamaks sotsiaalse krediidisüsteemi – hea/paha käitumise punktisüsteemi – kehtestamise ning voli, kes täpselt, kui palju, millal ja mida osta tohib.

Kohtumisel võrdles Euroopa Komisjoni ülemkomissar Ursula von der Leyen arendatavaid tarkvarapõhiseid isikutunnistusi Covidi režiimi geeniteraapia passidega.

Samuti palus Leyen Ühinenud Rahvaste Organisatsioonil osaleda kunstteadvust haldava reeglistiku koostamisel ning osutas veelkord geeniteraapia läbimise digitaalsele tunnistusele kui "täiuslikule avaliku sektori digitaalse taristu eeskujule".

"Paljud teist on tuttavad Covid-19 digitaalse [geeniteraapia] tunnistusega. Euroopa Liit arendas selle välja enda tarbeks. Nimetatud mudel oli nii toimiv ja usaldusväärne, et selle võtsid tasuta kasutusele 51 riiki neljal kontinendil," rääkis eurokomissar.

"Täna kasutab Maailma Terviseorganisatsioon seda üleilmse standardina kui terviseohtude ajal on vaja tagada inimeste liikumine. Ma tänan veelkord doktor Tedrost [Adhanom Ghebreyesus] suurepärase koostöö eest."

Euroopa Liit tegeleb teadaolevalt üleliidulise "digitaalse isikutuvastuse" lahenduse ehitamisega, mis koondab endas erinevaid isikuandeid, sealhulgas passi, autojuhilube ja tervise ajalugu. 

"Tulevik on digitaalne. Ma edastasin G20 riikide esindajatele kaks sõnumit. Me peame looma turvalise ja vastutustundliku kunstaru raamistiku, mida haldab Valitsustevahelisele kliimapaneelile (IPCC) sarnanev institutsiooon. Avaliku sektori digitaalsed taristud kiirendavad kasvu. Need peavad olema usaldusväärsed, koostalitlusvõimelised ja kõigile avatud," kommenteeris Leyen hiljem oma esinemisi G20 kohtumisel.

Toimetas Karol Kallas