Hollandi TTF börsil tõusid gaasifutuurid täna hommikul 316 euroni MWh eest, veel eelmise kuu keskel püsis hind alla 100 euro MWh eest.
Euroopa ja Aasia gaasihinnad on tõusnud rekordkõrgustele, vahendab Postimees. Põhjuseks on aastakümnete rängim energiakriis, mis suurendab konkurents tarnete üle, kus ostjad on nõus gaasi eest üha enam maksma, et tulevaks talveks valmis olla.
Euroopa gaasihinnad on tänaseks rohkem kui 10 korda kõrgemad varasemate aastate suvistest keskmistest. See omakorda suurendab nii ettevõtete kui ka inimeste majanduslikku ebakindlust, õõnestab eurot ja paneb poliitikutele surve otsima lahendusi viimaste aastakümnete suurima inflatsiooni mõjude leevendamiseks. Gaasihinnale on negatiivselt mõjunud ka Venemaa poolt gaasi vähendamine koosmõjus Venemaale kehtestatud sanktsioonidega ja Euroopa riikide otsusele vältida gaasi ostmist Venemaalt.
Hooldustööde tõttu tarnitakse vähem gaasi ka Norrast. USA-s lükkus juunis toimunud plahvatuse tõttu olulise Freeporti LNG tehase taaskäivitamine oktoobrist novembrisse, mistõttu on ka seal hinnad kõrgeimal tasemel alates 2008. aastast.
Kõrged energiahinnad ja inflatsioon räsivad Euroopa majandust. Kannatanud ettevõtete nimekiri järjest pikeneb, nii on saanud valusalt pihta näiteks alumiiniumi- ja väetisetööstus, mis on väga energiamahukad. Nii teatas suur väetisetootja CF Industries eile, et nende Inglismaal asuv tootmisüksus kavatseb peatada ajutiselt ammoniaagi tootmise, kuna praeguste energia- ja CO2 hindade juures ei ole see majanduslikult mõistlik.
Toimetas René Allik