"Teie iiris, palun!" Foto: Wikimedia Commons

Alates aastast 2013 on ÜRO kaasanud enam kui 2,3 miljonit 75 erinevast riigist pärit pagulast biomeetrilise skaneerimise ja digitaalsete blockchain-maksete süsteemi nimega EyePay, kirjutab TruNews.

Süsteemi arendaja ja kasutaja on IrisGuard – firma, millel on ÜRO agentuuride ja partneritega eksklusiivne leping “revolutsiooniliste muutuste saavutamiseks pagulaskogemuse” vallas ÜRO laagrites.

Süsteemiga tagatakse pagulastele legaalsed digitaalsed identiteedid, raha, toit ja muu abi kõikjal Lähis-Idas ja Aafrikas.

EyePay platvorm pakub “usaldusväärsete maksete” süsteemi nii pankadele kui blockchaini (plokiahela) kanalitele, kasutades Ethereumi krüproraha protokolli.

Väidetavalt on EyePay süsteem olnud tõhusaks abiks ÜRO ambitsioonile tuua finantssüsteemi rüppe “pangastamata pagulased” ning võimaldanud neil “saada efektiivselt rahvusvahelist abiraha” pangaautomaatidest, samuti toitu ostukeskustest ning tarvilikku kraami laagrites.

Et IrisGuardi platvormile ligi pääseda, peab pagulane laskma skaneerida oma silmad ning andma ka sõrmejäljed. Siis saab ta endale digitaalse profiili, mis võimaldab EyePay süsteemis selleks ettenähtud asukohtades osta ja müüa.

IrisGuard on “uhke” oma partnerluse üle ÜROga ning “loodab” asutaja ja tegevjuhi Imad Malhase sõnutsi “jätkata oma panuse andmist tagamaks õiglast ja väärikat [kaupade ja teenuste] jaotamise süsteemi maailma pangastamata populatsioonidele.”

TruNewsi kommentaari saab kuulata siit (alates 19. minutist).