Tommy Robinson. Foto: Scanpix

Endine poliitik ja autor Godfrey Bloom räägib Liz Phillipsiga tema sõbra Tommy Robinsoni vangistuse kohutavatest asjaoludest. Bloomi hinnangul on Robinson poliitiline vang, kes on määratud kandma ebatavaliselt julma vanglakaristust.

Godfrey Bloom räägib alustuseks, et on kuulnud, et Tommy Robinsoni seisund on halvenenud ning asjad ei ole hästi.

"Nagu sa ilmselt tead, Godfrey, siis ma tunnen Tommyt tegelikult väga hästi," ütles Liz Phillips ning lisas, et ta tunneb teda kaua aega ning ta ei ole sugugi selline, nagu inimesed peavoolumeediast kuulevad.

Phillips jätkas, et kui ta vaatab kellelegi silma, siis ta saab aru, kas keegi on õigel poolel või valel poolel ning kui ta oleks tundnud, et Tommy on valel poolel, siis oleks ta minema kõndinud, hoolimata sellest, mida keegi oleks talle rääkinud. "Tommy on õigel poolel," on ta aga veendunud.

Phillips selgitab, et Tommy Robinsonile määrati vangistus niinimetatud kohtu põlguse eest, kuna ta näitas hoolimata kohtu korraldusest Suurbritannias oma dokumentaalfilmi Silenced (Vaigistatud), sest ta leidis, et inimesed peavad teadma tõde.

Tommy Robinson mõistetakse seetõttu süüdi põlguses kohtu vastu ning talle määrati 18 kuu pikkune vangistus. Esmalt saadeti ta Belmarshi vanglasse.

"Pidage meeles, et ta on tsiviilvang. Tegemist ei ole kriminaalkuriteoga, tegemist on tsiviilkuriteoga," toonitab Phillips. Ta selgitab, et Belmarshi vanglast suunati Robinson edasi Woodhilli vanglasse, kus ta määrati üksikvangistusse, väidetavalt tema enda turvalisuse huvides.

"Nagu sa tead, siis Tommyl pole rassistlikku luud oma ihus ning ta suhtub absoluutselt hästi kõikidesse rassidesse, nahavärvidesse, uskudesse jne, kuid talle ei meeldi vägistamisjõugud, eriti pakistanlastest islamistide vägistamisjõugud. Woodhill on täis pakistanlastest islamiste, see on ainus viis, kuidas ma oskan seda kirjeldada," rääkis Phillips.

"Nii et nad määrasid ta üksikvangistusse. Ta on olnud seal üle 130 päeva. Tema külastamise õigus on ära võetud, talt võeti telefon ära, kuigi see on talle nüüd vist tagasi antud, ning see kuidas temaga käitutakse… isegi kohutavate rabamõrvaritega (Moors murderers) käituti paremini kui tsiviilvangiga Woodhilli vanglas. Ta on toitunud tuunikala ja makrelli konservidest. See on olnud tema dieet," kirjeldas Phillips Robinsoni vangistuse asjaolusid.

Phillips jätkas selgitamist, et Robinsonilt võeti telefon ära, kuna ta tohib korraga vestelda vaid ühe inimesega, kuid ta 12- või 13-aastane poeg tuli tuppa ning rääkis samuti oma isaga. "Nii et oli kaks inimest ühe asemel. Seetõttu võeti temalt telefon ära," selgitas ta.

"Ta on pereinimene, kes viibib üksikvangistuses 130 päeva. Sellest saadik on tema juriidiline meeskond saatnud tema juurde meditsiinilise meeskonna ning nad on tema pärast väga-väga mures. Tema vaimne tervis on halvenenud. Ning samuti ka tema füüsiline tervis. Ma arvan, et ta näeb välja umbes nagu luukere. Niimoodi koheldakse kedagi, kes paljastab tõe selle kohta, mis tegelikult toimub. Me oleme jõudnud selles riigis poliitilise politseini," rääkis Phillips.

Godfrey Bloom toob siinkohal paralleeli Julian Assange'i juhtumiga, keda hoiti samuti ebaseaduslikult üksikvangistuses. Erinevus seisneb aga selles, et Robinson on tsiviilvang, mitte kriminaalvang ning on sisuliselt ka poliitiline vang.

Bloom on kindel, et meedia maalib Robinsonist avalikkusele vale pildi, sest see on vandenõu, kuna Suurbritannias ei ole vaba meediat. Ta pole küll Robinsoniga kohtunud, kuid ta oskab eristada kedagi, kes on vangistatud väidetava kohtu põlguse eest, kellestki, kes on poliitiline vang. "Ta on selgelt poliitiline vang, keda hoitakse kõige kohutavamates tingimustes," leiab Bloom ning lisab, et Briti põhiseaduse vastaselt kannab ta hetkel julma ja ebatavalist karistust. Bloomi sõnul pole mingit põhjust, miks ta peaks sellises ranges vanglas olema tsiviilkaristuse kandmiseks ning tema hinnangul on kogu see olukord häbiväärne.

Bloom selgitab, et ükskõik, mida inimesed võivad Tommy Robinsonist mõelda või kuidas nad võivad seda olukorda näha ning see, kas nad on Tommy Robinsoni kui isiku poolt või vastu, ei oma mingit tähtsust. "See olukord on ebabritilik, see on meie põhiseaduse vastane ning see tekitab sama palju häbi meie riigile kui Julian Assange'i hirmutamine," leiab ta ning lisab, et riigi juriidiline süsteem lastakse vetsust alla, juriidilised ametikohad on väga tugevalt politiseeritud ning see olukord meenutab Ida-Saksamaa valitsust 1950ndatel ning see on riiklik häbiplekk.

"Ning kui leidub veel tõsiseid ajakirjanikke, siis kasvatage endale munad, kasvatage endale selgroog ning tehke seda, mida te teate, et te peate tegema, selleks et olla õigel poolel," kutsus Bloom lõpetuseks ülesse.

Kogu Godfrey Bloomy intervjuud Liz Phillipsiga on võimalik vaadata siit:

Toimetas Martin Vaher