Usa sõdur vaktsineerimas kohalikke koolera vastu Vietnami sõja ajal Foto: Piqsels

Üks maailma suurimaid investeerimispanku Goldman Sachs avaldas 2018. aastal biotehnoloogiaettevõtete äritegevust puudutava uuringu, milles küsis: "Kas inimeste ravimine on jätkusuutlik ärimudel?"

Goldman leidis uuringus, mis kannab pealkirja "Geenirevolutsioon", et biotehnoloogia ettevõtetele, eriti nende jaoks, mis tegelevad uudsete geeniteraapiate arendusega, on inimeste terveks ravimine pikemas perspektiivis äriliselt kahjulik, vahendab CNBC. 

"Võimalus, et saab valmistada "ühe süsti ravimeid", on geeniteraapiate, rakkude geeniteraapiate ja geenimuundamise puhul üks kõige paljulubavamaid väljavaateid. Siiski, selliste ravimitega, kui neid võrrelda krooniliste haiguste raviga, kaasneb asjaolu, mis puudutab korduvaid sissetulekuid. Kui ühelt poolt oleks sellistel ravimitel tohutu väärtus patsientide ja ühiskonna jaoks, siis geenimeditsiini arendajate püsivate rahavoogude jaoks võib see osutuda väljakutseks," kirjutatakse analüüsis. 

Üks uuringu autoreid, Goldmani analüütik Salveen Richter, osutab ravimiettevõtte Gilead Sciencesi hepatiit C ravimile, mille tõhusus ületas 90 protsendi piiri. 2015. aastal müüdi seda ravimit 12,5 miljardi dollari eest, kuid peale seda müük aasta-aastalt vähenes. Goldmani hinnangul piirdus selle ravimi müük 2018. aastal nelja miljardi dollariga.

"Gilead on näide, kus nende hepatiit C frantsiisi edu on järk-järgult ammendanud ravitavate patsientide varu. Nakkushaiguste, nagu seda on hepatiit C, puhul tähendab olemasolevate haigete ravimine sedagi, et väheneb viiruse kandjate hulk, kes on võimelised levitama viirust uutele patsientidele, mis tähendab, et väheneb ka uute nakatumiste arv … Kui juhtumite arv on stabiilne (nn vähi puhul) siis ravimi olemasolu kujutab frantsiisi jätkusuutlikkusele väiksemat ohtu," jätkas Richter.

Analüüsis pakutakse biotehnoloogia ettevõtetele välja kolm võimalikku lahendust:

Lahendus 1: Suunata tegevus suurtele turgudele. Hemofiilia (A ja B) on üleilmselt 9–10 miljardi dollari suurune turg, mis kasvab aastas 6–7 protsenti. 

Lahendus 2: Suunata tähelepanu sagedasti esinevatele haigustele. Selja osteoartroos mõjutab seljaaju neuroneid, mis halvab inimeste võime kõndida, süüa või hingata.

Lahendus 3: Pidev innovatsioon ja tooteportfelli laiendamine. Olemas on sadu pärilikke silmahaigusi (geneetilisi pimedaks jäämise vorme) … Innovatsiooni tempo kontrollimine mängib samuti rolli, kuidas tulevaste programmidega hoida ära eelnevate varade kasumite kahanev trajektoor.

Toimetas Karol Kallas