Iiri finantsteenistuste liit (Financial Services Union – FSU) süüdistab panku "Trooja hobuse" taktikas eesmärgiga kõrvaldada käibelt sularaha.
FSU saatis vastavasisulise märgukirja Iiri valitsusele, vahendab Iiri Independent.
Pangad kasutasid väga palju ära COVID-19 pandeemiaga kaasnenud olukorda, sundides inimesi kasutama rohkem digitaalseid platvorme. Pangad piirasid ka oluliselt telefoni teel suhtlemist, viisid kontorite personali alla vajaliku miinimumi, nii et seal olid pikad järjekorrad, ning sageli ei tehtud korda rikkis rahaautomaate. FSU hinnangul on see väga teadlik tegevus selleks, et teha inimestele sularaha kasutamine võimalikult tülikaks.
FSU osutas ka sellele, et sularaha välistamisele viitab ilmselgelt ka sadade rahaautomaatide müümine teistele operaatoritele, samuti lihtsalt paljude rahaautomaatide eemaldamine.
"Pangad on kasutanud Covidit ja selle mõjusid selleks, et sundida inimesi digitaalsetele platvormidele vaatamata sellele, kas inimesed seda tahavad või mitte," sõnas FSU peasekretär John O'Connell. "Personalipuudus kontorites on krooniline teatud põhjusel. See tekitab pikad järjekorrad. Sama asi on siis, kui helistada panka."
Pärast koroonapandeemiat ei ole paljud pangad taastanud endist teenindust kontorites – seal töötab vähem inimesi ja lühendatud on oluliselt lahtiolekuaegu. Eelneva 18 kuu jooksul on Bank of Ireland ja Allied Irish Banks sulgenud 100 kontorit. Ühtlasi teatas Allied Irish Banks plaanist loobuda üldse sularahast ja eemaldada sularahaautomaadid 70-st järelejäänud kontorist. Avalikkuse kriitika survel võeti plaan päevakorrast maha.
"Me tegime valesti," lausus Colin Hunt pangast. "Meie jaoks oli õppetund see, et me liikusime liiga kaugele ja liiga kiiresti," ei teinud panga esindaja saladust pikemast perspektiivist.
Sularahata ühiskonda propageerib ka Maailma Majandusfoorum, kes toob sularaha kaotamise heaks näiteks Hiina, kus inimesed maksavad ostude eest näotuvastusega telefoniäpiga.
Toimetas René Allik