Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi meedia järelvalveorgan Ofcom leidis oma uuringus, et tänu “Greta Thunbergi efektile” on brittide lapsed märgatavalt rohkem kaasatud ilmavõrguaktivismi.

Uuringus küsitleti rohkem kui 3500 Ühendkuningriigi last ja nende vanemat, uuriti nende sotsiaalmeediakäitumist ning viie- kuni viieteistaastaste laste arvamusi, vahendab Business Insider.

Uuringus leiti, et võrreldes 2018. aastaga toetavad lapsed sotsiaalmeedias märgatavalt rohkem sotsiaalseid eesmärke taga ajavaid organisatsioone. Sotsiaalsete ürituste toetajate arv on laste seas kasvanud võrreldes 2018. aastaga kuus protsenti, 12-lt 18-ne protsendini. Kümme protsenti 12- kuni 15-aastastest on 2019. aasta jooksul andnud allkirja mõnele sotsiaalmeedia petitsioonile. Ofcom on suuremale sotsiaalsele aktiivsusele laste seas andnud nime “Greta efekt”.

Uuringus selgus, et pooltel Ühendkuningriigi kümne aastastel lastel on nutitelefon ja ligi veerandil kolm- kuni neljaaastastel on isiklik tahvelarvuti.

Kui lapsed kasutavad oma nutiseadmeid üha rohkem võtmaks osa sotsiaalsetest ja poliitilistest algatustest, siis Ofcomi sõnul on jätkuvalt vanemate peamiseks mureks laste ligipääs kahjulikule sisule.

Suuremate muredena vanemate seas nimetati mõjutamist enese vigastamiseks (pea 50% vanematest, 2018. tundis sellist muret 38%), mängudes raha kulutamine (47% vs 40%) ja mängudega seotud kiusamine (39% vs 32%).

Maailma Tervishoiuorganisatsioon üllitas hiljuti soovituse, et lapsevanemad ei lubaks alla viieaastastel lastel ekraani taga olla rohkem kui ühe tunni päevas ja nooremad kui üheaastased ei tohiks üldse ekraane vaadata.

Ofcomi strateegia ja uuringute osakonna juhi Yih-Choung Tehi sõnul “ei tunne tänased lapsed elu ilma internetita, kuid kaks miljonit lapsevanemat leiavad, et internetist on neile rohkem kahju kui kasu”.

“Samas on lootustandev, et vanemad, hooldajad ja õpetajad räägivad lastega ilmvõrguturvalisusest märksa rohkem kui eales varem,” jätkas Teh.

“Haridus ja rangemad reeglid aitavad lastel kohaneda digitaalse sõltumatusega, kaitstes neid samal ajal ohtude eest,” lisas ta.

Toimetas Karol Kallas