Suurbritannia liberaaldemokraatliku erakonna konverentsil peetud kõnes kutsus Guy Verhofstadt üles Euroopa Liitu efektiivsemaks reformima ja väitis, et homses maailmakorras saavad eurooplased oma huve kaitsta vaid Euroopa impeeriumi osana.

Kõnes kutsus ta üles Euroopa Liitu reformima efektiivsemaks: „[…] mul on üks veendumus – see, et Brexit juhtub, on ühtlasi märk, et seda Euroopa Liitu peab moderniseerima, see peab olema efektiivsem. Me ei saa jätkata sõprust Euroopaga, mis teeb alati liiga vähe ja liiga hilja."

Edasi kuulutas Verhofstadt ette rahvusriikide irrelevantsust tulevikus: „Homne maailmakord ei ole maailmakord, mis põhineb rahvusriikidel või maadel – see on maailma-kord, mis põhineb impeeriumitel."

Verhofstadt tõi näiteks Hiina, India, Ameerika Ühendriigid ja Vene Föderatsiooni, mis ei ole rahvusriigid, vaid mitmete keelte ja religioonidega impeeriumid.

Verhofstadti väitel on oma riigi huvisid võimalik kaitsta vaid Euroopa Liidu raames: „Homne maailm on impeeriumite maailm, milles meie eurooplased, ja teie britid, saate kaitsta teie huvisid, teie eluviisi ainult seda koos tehes, Euroopa raamistikus ja Euroopa Liidus." hõikas ta eksalteeritult.

Kõne ajal tõusid saalist korduvad ovatsioonid.

BBC Brexiti-teemalises dokumentaalsarjas jäi EL-i poolne läbirääkija ja Verhofstadti abiline linti avameelse ülestunnistusega: „Lõpuks me tegime neist koloonia, ja see oli meie plaan esimesest hetkest alates."

Koostas Oto Tuul