Sääskede kaudu levivatesse haigustesse sureb aastas mitu miljonit inimest. Uute geenimanipuleerimistehnoloogiate üheks lubaduseks on selliste sääskede hävitamine. Esimesed GMO sääsekatsed on siiski andnud vastupidise tulemuse ja sündinud on senisest vastupidavamad hübriidid.
Teoreetiliselt on tegu ideaalse kavaga: tuleb muuta hulga sääskede geene viisil, et need kas enam ei paljune või nende järglased hukkuvad ja lasta see loodusesse haigust levitava sääsepopulatsiooni sekka lahti ning oodata kahjulike putukate kadumist.
Paraku saavutati sellise katsega vastupidine tulemus. Geneetiliselt muundatud sääsed segunesid looduses elavate haiguseid kandvate sääskedega. Lühikest aega küll paistis, et nimetatud geenikatse platsdarmil Brasiilia Bahia Osariigi Jacobina linna ümbruses on sellised sääsed ära kadunud. Kõlasid rõõmuhõisked, kuidas malaariale, zika-, dengue-, Lääne-Niiluse ja sarnastele sääskedega levivatele viirustele tehakse peatselt lõpp. Kuid kaheksateist kuud hiljem on sääskede hulk endisel tasemel tagasi ja seekord on tegemist märksa jõulisemate geenmuundatud hübriididega.
Kui seni on haiguseid levitavad sääsed olnud probleemiks peamiselt soojades kolmanda maailma riikides, siis koos väidetavate kliimamuutustega levivad need uutesse piirkondadesse.
Sarnane katse viidi 2018. aastal läbi ka pisikeses Aafrika riigis Burkina Fasos. "Loodeti, et geenmuundatud sääskede geenid ei levi üldise populatsiooni seas, kuna järglased hukkuvad," rääkis sääskede geenmuundamise mõjusid uuriv Yale'i ülikooli teadlane Jeffrey Powell. "Paraku seda ei juhtunud."
Brasiilias paarituseid metsikud sääsed geenmuundatud isenditega ja sündis uus geneetiliste hübriidide sääskkond, kes on võrreldes looduses elavate isenditega hulga jõulisemad. Kuigi hetkel paistab, et hetkel ei ole uued hübriidid kahjulikumad, kui looduses elavad sääsed, siis projektis osalevate teadlaste sõnul ei oska nad öelda, mis juhtub tulevaste sääsepõlvkondadega.
"Tegemist on muret tekitava ootamatu tulemusega," leiab Powell.
Mitmed teadusuuringud on näidanud, et kui minna CRISPR-Cas9 tehnoloogiaga geene torkima, mõjutab see automaatselt teisi geene ja mõjud võivad olla märksa hullemad kui ühe geeni manipuleerimisest saadud kasu.
Tomietas Karol Kallas