Peter Tschentscher. Foto: Scanpix

Hamburgi linnapea valetas, et 90 protsenti koroonaga nakatunutest on vaktsineerimata inimesed, vahendab Welt.

Peter Tschentscher, sotsiaaldemokraadist Hamburgi linnapea, valetas avalikkusele, et 90 protsenti koroonasse nakatunutest on vaktsineerimata inimesed. 16. novembril esitles linnapea statistikat, milles oli välja toodud, et seitsme päeva statistika alusel on nakatunud 22 vaktsineeritud ja 605 vaktsineerimata inimest. Linnapea osutas, et vaktsineerimata inimesed kannavad viiruse leviku eest vastutust ja õigustas sellega ka nendele seatud põhiõiguste piiranguid.

Esimese liidumaana kehtestati ka kord, kus vaid vaktsineeritud või viiruse läbipõdenud inimesed said osaleda ühiskondlikus- ja kultuurielus. 

Eelmisel nädalal avalikustati, et linnapea valetas statistika osas. Meediaportaal Welt kirjutas detsembri alguses, et tegelikult ei ole paljudel juhtudel nakatunute vaktsineerimisstaatus teada. Seepeale hakati uurima tegelikku olukorda.

Andmed saadi liidumaa infektsiooniepidemoloogia keskusest, mis alguses andmeid varjas. Selgus, et 35. nädala statistikas oli tegelikult teadaolevaid vaktsineerimata inimesi 9,5 protsenti, arvu suurendati teadlikult nende arvelt, kelle vaktsineerimisstaatus ei olnud teada. 

45. nädala statistika, millest ka Tschentscher rääkis, et 90 protsenti nakatunutest on vaktsineerimata inimesed, osutab, et 63,2 % juhtudest oli inimese vaktsineerimisstaatus teadmata. Vaktsineerituid oli 22,5 protsenti. Seega oli kindlalt teadaolevaid vaktsineerimata nakatunuid 14,3 protsenti. 

Saksa parlamendi asepresident Wolfgang Kubicki ütles Welti kohaselt, et "on mõistetamatu ja riikliku toimimise usalduse mõttes katastrofaalne, kui liidumaa valitsus täiesti avalikult arvudega manipuleerib." Ühtlasi sõnas Hamburgi linna saadik Anna-Elisabeth von Treuenfels-Frowein, et "selline käitumine on vastutustundetu", lisades, et "see, kes hakkab valede andmete põhjal seadma põhiõiguste riiveid, ei peaks imestama, kui Hamburgi kodanikud eemalduvad kiiresti nende riivete aktsepteerimisest."

Täna kirjutab Welt, et õppinud laborimeedikuna ja tänu teadmistele pandeemia dünaamikast oli Tschentscher kandidaat ka Saksa tervishoiuministri ametikohale. Ühtlasi on selgunud ka see, et Tschentscher oli teadlik sellest, kuidas vaktsineerimisstaatusega inimesed arvati statistikas vaktsineerimata inimeste alla. 

Sellele vaatamata põhjendab Hamburgi linnapea selliste arvude esitamist "erinevate IT-andmebaasidega." Ühtlasi sõnas Tschentscher, et "piirangud on sellegipoolest väga põhjendatud" ja "piiranguid ei kehtestatud üldse neid arve silmas pidades."

Toimetas René Allik