Tänaseks päevaks ei ole erilist kahtlust, et see, mida me enda ümber näeme, kujutab endast marksistliku doktriini jõulist taastulekut teises garneeringus, rääkis Edmund Burke'i Seltsi juht Hardo Pajula Vikerraadio päevakommentaaris.
Pajula meenutas marksistliku õpetuse peamisi postulaate, juhtides tähelepanu tõsiasjale, et praegu meie ühiskonnas toimuv kannab selgelt kultuurimarksismi käekirja – endiselt käsitletakse olemasolevat ühiskonda lootusetult rikutuna ning selle lahendusena igatsetakse klassivõitlust ületavat lunastavat revolutsiooni.
"Reisisiht on endiselt millennium, ühiskond, kus valitseb täielik õiglus, kus pole rõhutuid ega rõhujaid, sõdu, vaesust ega nälga. Kus kõik on üldiselt hästi. Seda asjakorraldust, kus kõik on üldiselt halvasti, ei nimetata täna aga enam kapitalismiks, vaid patriarhaadiks, st ühiskonnaks, kus kõik võimupositsioonid kuuluvad valgetele keskealistele meestele. Muutunud on seega patujuurikad, lunastajad mingil määral ka reaalsusest utoopiasse jõudmise mehhanism," selgitas Pajula.
Uusmarksistlikus narratiivis on Pajula sõnul kodanluse rolli pandud valged keskealised mehed ning lunastavaks agendiks on seekord naised, "aga mitte kõik naised, vaid ainult need, kelles on tekkinud klassiteadvus ja kes mõistavad nii oma juhtivat rolli kui ka eelseisva apokalüptilise heitluse ajaloolist paratamatust."
Siiski tõdeb konservatiivse mõttekojana tuntud Edmund Burke'i Seltsi eestvedaja, et viis, kuidas juhtiv klass meid reaalsusest utoopiasse kavatseb viia, on uusmarksistlikus õpetuses mõnevõrra erinev ning et peamiseks eesmärgiks on vastavalt Itaalia marksistliku mõtleja Antonio Gramsci käsitlusele kodanlike struktuuride vaikne ülevõtmine.
"Kõigepealt tuli enda kontrolli alla saada ülikoolid, seejärel riiklik bürokraatiaaparaat ja siis juba majandussüsteemi strateegilised kõrgendikud. Kui me vaatame läänemaailma laiemalt, siis ülikoolidega on asi korras, riigiaparaadiga enam-vähem samuti ja nüüd käib vaikne erasektori kodustamine. Sinna levivad marksistlikud ideed peaasjalikult läbi suurkorporatsioonide personaliosakondade. Aga mitte ainult."
Pajula toonitas, et praegusel ajal, mil ülikoolid lasevad välja järjest rohkem vasakradikaale, kasvab nende hulgas aga igatsus tõelise revolutsiooni järele, mis peab lõplikult lahendama kõik ühiskondlikud vastuolud.
Kuula lähemalt Vikerraadio päevakommentaarist.