Valik tsenseeritud pilte Tervise Arengu Instituudi koolieelsete laste seksuaalkasvatuse õpikust. Foto: Objektiiv

Haridusministeeriumi kinnitusel ei ole plaanis avalikkuses poleemikat tekitanud lasteaedade seksuaalkasvatuse õppematerjali kohustuslikuks teha. Ministeeriumi sõnul tuleb lasteaedadel selle kasutamise korral ka lapsevanemaid “kaasata”.

25. augustil kirjutas EKRE poliitik Evelin Poolamets Facebookis, et haridusminister Mailis Repsiga toimunud kohtumisel väljendas viimane eitavat seisukohta kurikuulsaks saanud lasteaedades tehtava seksuaalkasvatuse õppematerjali “Koolieelses eas laste seksuaalkasvatus: keha, tunded ja turvalisus” suhtes.

“Tänasel kohtumisel sai minister Repsilt küsitud pildil oleva brošüüri kohta ja vastus oli kokkuvõtvalt selline, et selle raamatukese võib julgelt prügikasti visata. Lisaks ütles minister hoiatavalt, et lasteaiajuhid peavad väga hoolikalt valima, keda lasteaedadesse esinema või õpetama lastakse. Samas on ministri jutule vastuoluline see, et ministeeriumi allasutus Tervise Arengu Instituut, mis on ka raamatu väljaandja, korraldab raamatu põhjal koolitusi,” kirjutas Poolamets.

Objektiiv uuris ministeeriumilt, kas Poolametsa kirjeldus Repsi seisukohast vastab tõele. Ministeeriumilt laekunud ettevaatlikus toonis vastuses ei deklareerita küll otsest vastuseisu, kuid kinnitatakse, et õppematerjal jääb lasteaedadele vabatahtlikuks ning selle kasutamise korral on vaja ka lapsevanemate “kaasamist”.

“Lasteaiad peavad oma tegevuses lähtuma riiklikust õppekavast, mis ei kirjuta detailselt ette, kuidas ühte või teist teemat käsitletakse. Lasteaedade õpetajad on vabad valima õppematerjale ning kutsuma vajadusel rääkima ka spetsialiste väljastpoolt tingimusel, et teemakäsitlus on eakohane. Sealjuures on koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud vanemate kaasamise nõue lasteasutuse õppekava koostamise ja arendamise protsessi. Ehk siis oluline on ka lapsevanemate kaasamine ja teavitamine,” sõnas ministeeriumi pressiesindaja Liisa Tagel.