Eeva Esse. Foto: ekraanitõmmis

Kui Eeva imestab, miks otsivad inimesed alternatiivmeediast tõde, siis sellele on äärmiselt lihtne vastata. Aga sellepärast, et auväärsed ja lugupeetud inimesed valetavad rahvale peavoolumeedia vahendusel, ja kuna aeg on lükanud nende valed ümber, on need väikesed valed sünnitanud suure umbusu, kirjutab Harry Raudvere.  

Eeva Esse esimene endanimeline saade oli omapärane. Omapärane huumor ja segipaisatud arusaamine tõesest või ebareaalsest informatsioonist.

Tänaval lihtsameelsete inimeste ülekülvamine absurdsete küsimustega oli vaieldamatult saate krooniks, kuid mida ikkagi inimesed vastasid? Erinevalt peavoolumeedia vahendusel nähtud poliitikutest ja kõrgetest ametnikest, kes ei suuda peaaegu ühelegi küsimusele adekvaatselt vastata, vastasid inimesed tänavalt ju täpselt ja otse neile esitatud küsimustele. Kui küsiti, kas Ott Tänak peaks kandma karistust, või midagi sellist, et ta võidusõidumasinal oli Lada mootor, siis inimesed vastasid, et loomulikult peaks, kui ta oleks oma võistlusautol kasutanud teise auto mootorit. Selge ja loogiline vastus. Oleks saatejuht küsinud, kas teie meelest oleks loogiline, kui näiteks Ott Tänak oleks oma võidusõiduautol kasutanud vale auto mootorit, siis ma usun siiralt, et enamus inimesi oleks vastanud, et see ei ole võimalik. 

Kui Eeva imestab, miks otsivad inimesed alternatiivmeediast tõde, siis sellele on äärmiselt lihtne vastata. Aga sellepärast, et auväärsed ja lugupeetud inimesed valetavad rahvale peavoolumeedia vahendusel, ja kuna aeg on lükanud nende valed ümber, on need väikesed valed sünnitanud suure umbusu. 

Tuhanded inimesed uskusid, et Reformierakond, eesotsas Andrus Antsipiga, viib Eesti viie aastaga viie rikkama riigi hulka. Uskusid ja said petta. Inimesed uskusid peavoolumeedia vahendusel levitatud Keskerakondlikku valet, et hoiame kodukulud kontrolli all. Uskusid ja said petta. 

Sajad tuhanded uskusid peavoolumeedia vahendusel levitatud informatsiooni, et 9/11 sündmused olid korraldatud paberinugadega varustatud terroristide poolt ja Pentagoni lendas sisse suur reislennuk. Kui nad nägid dokumentaalseid tõendeid ja veendusid, et peavoolumeedia vahendusel jõuab nendeni sulaselge vale, muutusid nad umbusklikuks. Iraagis pidid olema hulgaliselt massihävitusrelvi ja kohe tuli minna inimkonda päästma diktaator Saddam Husseini kuritegelike plaanide eest. Mees poodi üles, aga keemiarelvade valmistamise tehastes toodeti hoopis aspiriini. 

Meile edastab peavoolumeedia, et Venemaa alustas Gruusias sõjategevust. Kahjuks räägivad faktid teist keelt. Selliseid näiteid võib tooma jäädagi. 

Ja mida siis imestada, kui inimesed otsivad tõde, sest esmapilgul jääb arusaamatuks, kas järjekordne informatsioon, mida peavoolumeedia vahendab, on tõde, või on tegu järjekordse valega. 

Ajakirjanik Kärt Anvelt väitis, et tema ja tema kaastöötajad ei saa peavoolumeedia esindajatena olla ideoloogiliselt kallutatud, ega saa jätta reageerimata grotesksetele EKRE juhtide avaldustele. Kohtunike pead ei tohi veereda ja nii edasi. Milles seisneb EKRE juhi avalduse olemus? Kas tegemist on allegoorilise väljaütlemisega, või tõest kantud emotsiooniga, et paljud kohtunikud ei tee oma tööd ausalt ja lasevad end kallutada, või ongi kallutatud ideoloogilistest suundumustest. 

Olen Kärdiga nõus, et peavoolumeedia peabki selliseid väljaütlemisi kajastama, kuid saates jäi kõlamata kõige olulisem – peavoolumeedia ei tohi anda sellistele väljaütlemistele omapoolseid hinnanguid, kui ei ole selgeks teinud põhjused, miks nii jõuliselt end üldse väljendatakse. Kohtuotsused avaldatakse Eesti Vabariigi nimel ja neist võivad sõltuda inimeste elud ja saatused. Seega on iga kohtuniku teadvalt või teadmatult langetatud vale otsus väärt kõige karmimat ühiskondlikku kriitikat. Ja mida teha, kui peavoolumeedia neist teemadest, mis inimesi tegelikult erutavad, jonnakalt vaikib. Või üritab arvamust luues hoopis kannatanuid mustata ja kohtuvõimu õigustada.

Ja veel! Üllatus, üllatus! Nõmme Raadio ei olegi saatejuhi meelest alternatiivmeedia kanal ja edestab alati faktidele tuginevat informatsiooni.