Professor Martin Kulldorff. Foto: ekraanitõmmis

Martin Kulldorffi hinnangul ilmneb uuringutes, et koroonaviiruse läbipõdemine annab parema immuunsuse ja vaktsineeritud inimesed kannavad viirust edasi samaväärselt vaktsineerimata inimestega, vahendab LifeSiteNews.

Äsja publitseeritud meditsiiniline uuring leidis, et COVID-19 läbipõdemine annab pikema ja tugevama kaitse viiruse Delta-tüve vastu kui vaktsiinid.

Science kirjutas 24. augustil, et vastavalt laiaulatuslikule Iisraeli uuringule pakub loomulik immuunsus, mis areneb pärast COVID-19 läbipõdemist, oluliselt suurema kaitse koroonaviiruse Delta-variandi vastu kui kahekordne Pfizeri vaktsiinidoos. Uuemad andmed näitavad, et inimesed, kes on korra koroonaviiruse läbi põdenud, nakatuvad vähem Delta-tüvesse, neil kujuneb vähem sümptomeid või satuvad harvemini tõsise haigestumise tõttu haiglasse. 

Ühtlasi leiti, et vaktsineeritud inimestel on 27 korda tõenäolisem haigestuda sümptomaatilisse koroonaviirusesse võrreldes nendega, kes viiruse läbipõdemisega on saanud loomuliku immuunsuse. 

Uuringu leid ilmneb ajal, mil paljudes riikides juurutatakse vaktsiinipassi ja piiratakse reisimist. Nii on ka näiteks Ameerika Ühendriikides plaan lubada siseriiklikult reisida vaid neil, kellel on vaktsiinipass.

Harvardi meditsiinikooli professor Kulldorff ütles uuringut kommenteerides, et loomulik immuunsus pakub eksponentsiaalselt suuremat kaitset kui vaktsiinid ja see tähendab, et vaktsiinipasside juurutamine ei lähtu teadusest ja on ka diskrimineeriv, kuna passid mõjutavad ebaproportsionaalselt just töötavaid inimesi. 

"COVIDi läbipõdemine annab parema immuunsuse kui vaktsiinid, seega ei ole kohustuslik vaktsineerimine mitte ainult mõttetus, vaid ka diskrimineeriv ja ebaeetiline," ütleb epidemoloog Kuldorff. 

Mitte ainult Iisraeli uuring ei osuta viiruse läbipõdemisest tulenevale paremale immuunsusele. Meedia on viidanud ligi 15-le akadeemiliele uurimusele, mis on sellisele järeldusele jõudnud. 

CDC andmed näitavad, et vaktsineeritud isikud haigestuvad samuti koroonaviirusesse ja nad kannavad viirust sama hästi hingamisteedes edasi võrreldes vaktsineerimata isikutega. 

CDC direktor Rochelle Walensky märkis, et kõrge viiruskoormus tõstab viiruse ülekandmise ohtu ja ka vaktsineeritud inimesed, kes on nakatunud Delta-viirusega, kannavad seda edasi.

Toimetas René Allik