Helle-Moonika Helme. Foto: riigikogu fotoarhiiv/Erik Peinar.

Tänases riigikogu infotunnis ütles EKRE saadik Helle-Moonika Helme, et erakonna fraktsioon on saanud tutvuda Kaitsepolitseiameti (KAPO) poolt Toompea meeleavaldustega seoses koostatud ohuhinnanguga. Kuigi Helme sõnul ei saa fraktsiooni liikmed ohuhinnangu sisust täpsemalt rääkida, avaldas ta siiski, et ohtu põhiseaduslikule korrale dokumendis ei mainitud. Varasemalt on politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaher väitnud vastupidist. Peaminister Kaja Kallas temaatilistele küsimustele sisuliselt ei vastanud.

Kallasele esitatud küsimuses uuris Helme veel, miks on Kallas tema sõnul väitnud, et ei teadnud politseioperatsioonist midagi, kuigi teda sellega jooksvalt kursis hoiti. Kallas eitas, et on midagi säärast öelnud. "Ma ütlesin, et mina ei tee neid otsuseid, neid teeb PPA oma ohuhinnangule tuginedes. Mina pole rääkinud terviseameti ohuhinnangust. Loomuliult ma teadsin asjadest," sõnas ta.

Helme viitas küsimuses ka meeleavalduste haldamiseks üles seatud nn kriisistaabile, kuhu varasema info kohaselt kuulusid nii PPA, KAPO kui terviseameti esindajad. Kallase sõnul ta sellisest staabist midagi ei tea. "Mis puudutab kriisistaapi, siis loomulikult peaminister on kriisi juhtinud ka ja valitsus sealhulgas. Kui inimesed keda nimetasite…ma ei tea, mis kriisistaap see on. Küll olime info saajate hulgas, kus politsei seletas, kuidas kavandavad, mis on ohuhinnangud, seda infot loomulikult saime ja keegi pole vastupidist väitnud," ütles Kallas. Kallase väitel tegeles meeleavalduse "vastaspool" ehk meeleavaldajad ka provokatsioonidega, sh EKRE abiga.

Oma vastuses ei adresseerinud Kallas kordagi KAPO ohuhinnangut. Muuhulgas ei vastanud Kallas Helme küsimusele, kas ta ise on ohuhinnanguga tutvunud. Elmar Vaher väitis 15. aprillil Vilja Kiislerile antud intervjuus, nagu oleks kaitsepolitsei ohuhinnangus öelnud, et põhiseaduslik kord võib olla meeleavaldustega seoses ohus. PPA pole Objektiivi temaatilisele päringule vastanud.

Protseduurilise küsimuse raames sõna võtnud reformierakondlane Valdo Randpere märkis, et ohuks põhiseaduslikule korrale saab pidada väidetavalt riigikogu liikmetele, sealhulgas talle endale tehtud tapmisähvardusi. Samuti püüdsid meeleavaldajad tema sõnul sisse trügida riigikogu hooviväravast. "Siin oli ohuhinnanguid ja ohupilte küll, millest võiks rääkida, mis võisid olla aluseks PPA tegevusele," sõnas Randpere.