Henn Põlluaas riigikogu kõnepuldis. Foto: Jaanus Lensment, Postimees/Scanpix

Riigikogu liikmele Henn Põlluaasale (EKRE) jäi välisminister Marina Kaljuranna ettekandest mulje, et Eestil puuduvad iseseisvad välispoliitilised eesmärgid ja praegune välispoliitika kujutab endast Euroopa Liidu peavooluga kaasaujumist.

“Saime ülevaate olukorrast, aga sellega ei kaasnenud ei analüüsi olukordade põhjustest, nende tekkest ega arengust. Me ei kuulnud paraku Eesti riigi konkreetseid seisukohti olulistes küsimustes nagu koostöö Balti riikide, Põhjamaade ja Ida-Euroopa riikidega, ega ka mitte teid, kuidas eesmärkideni jõuda,“ kritiseeris Põlluaas välisministri esinemist ja lisas:

“Me ei kuulnud kordagi kahte sõna: “rahvuslikud huvid”. Võib-olla Kaljuranna arvates meil ei olegi neid. Ettekandest jäi mulje, et Eestil oma iseseisvad välispoliitilised huvid puuduvad.”

Põlluaasa sõnul oli välisministri ettekandes palju juttu Euroopa Liidu eesmärkidest, solidaarsusest ja liberaalsest väärtussüsteemist.

“Ent kas meil on solidaarsuse juures ikkagi ka mingisuguseid oma arvamusi, oma seisukohti, nägemusi sellest, milline on see liberaalne väärtussüsteem, mille me peaksime tingimusteta omaks võtma. Kas see tähendab seda, et me peame hülgama kõik senised väärtussüsteemid? Kas me peame hülgama perekonnaväärtused, rahvusriikluse?” küsis Põlluaas.

Põlluaasa sõnul tundubki Eesti praegune välispoliitika olevat Euroopa Liidu peavooluga kaasaujumine ja oma rahvuslike huvidega mittearvestamine.

“Me räägime ja küsime, kas meil on narratiivi aga tegelikult on narratiiv meie põhiseaduses kirjas. Lööge lahti preambul, seal on öeldud, miks Eesti riik loodi ja mis on tema eesmärk – Eesti riigi kultuuri, rahvuse ja keele säilitamine. Kogu riigi tegevus, kaasa arvatud välispoliitika, peabki lähtuma just nimelt sellest eesmärgist,” toonitas EKRE fraktsiooni nimel esinenud Henn Põlluaas.

Loe lähemalt siit ja siit.