EKRE fraktsiooni esimees Henn Põlluaas. Foto: Uued Uudised

Endise riigikogu esimehe ja EKRE fraktsiooni juhi Henn Põlluaasa sõnul on Eesti 2030. aastaks täielikult roheenergiale üleviimine utoopia.

29. septembril arutleti riigikogus eelnõu (Eelnõu 656 SE) teemal, mille sisuks on 2030. aastaks "pakkuda leevendust kõrgetele energiahindadele ning kiirendada taastuvenergiale üleminekut". Sellega püstitatakse eesmärk toota 2030. aastaks sama palju taastuvat elektrit kui riigis elektrit tarbitakse.

Põlluaas pidas seaduse käsitlemise puhul kõne, milles algatuseks tõdes, et "utoopias elavaid" ja "fanaatilistest ideedest haaratud inimesi", mõeldes nende all Isamaa, Sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna saadikuid, on pea võimatu ümber veenda.

Kuid valitsuskoalitsiooni rohefanatismist hoolimata üritas endine riigikogu esimees siiski inimeste mõistuse koju tagasi kutsuda. Esiteks osutas Põlluaas, et kui pool aastat Eestis tuul ei puhu ja päike ei paista, siis nähakse seaduseelnõus elektritootmiseks ette fossiilkütuste kasutamine, mis tema sõnul "tõmbab kogu [roheülemineku] utoopiale kriipsu peale". "Aga seda utoopiat on Euroopas aetud aastaid ja aastaid, täpselt samamoodi ka siin nende rohepööraste äärmusliberaalsete fanaatikute poolt," lisas Põlluaas.  

Põlluaas juhib tähelepanu, et kui rohepöördest hakati rääkima, siis lubati "mingeid" uusi tehnoloogiaid, kuid tänaseks midagi sellist olemas ei ole. Selle asemel on riiki tabanud tohutu energiapuudus ja hinnatõusud. Ta osutab samuti, et seaduseelnõus ei ole "uusi tehnoloogiaid" mainitud.

EKRE juhtpoliitiku sõnul "… on saadud aru, et rohepööre on tegelikult rohepöörasus, aga sellele vaatamata [koalitsioonisaadikute] pea käib ringi ja joostakse ikkagi vastu seina, sest kasu ja tolku sellest ei ole," jätkab EKRE juhtpoliitik.

"Kui räägitakse odavast taastuvenergiast, siis ei räägita meile, et lisaks tuulikutele, mis jahvatavad elektrit, tuleb laiendada elektrivõrku, luua salvestusvõimalused ja alajaamad. [Taastuva energia tootmise] … süsteemil peab kõrval olema juhitav elektrijaam, sest pool ajast ei ole ju päikest, ei ole tuult. Seda justkui hinna sisse ei arvestata." 

Põlluaas nimetab absurdseks olukorda, kus täna, kui taastuva energia tootjad saavad megakasumeid, kogutakse tarbijailt taastuvenergia tasu.

Põlluaas leiab, et "rohepöörasuse" juures ei arvestata reaalsusega, seda peale sundivad poliitikud on kahepalgelised ja Euroopa Liit kohtleb liikmesriike erapoolikult. Tema sõnul peab Eesti valitsus seisma Eesti riigi ja rahva eest, mitte "hullumeelsete loosungite" ajel "mürinal põhja minema".

Eelnõu 11-leheküljelises seletuskirjas mainitakse "kliimamuutuseid" – mis peaks olema rohelise elektri A ja O – ühel korral ja sedagi kalandus-, vesiviljelus- ning töötlemissektori kontekstis.

Toimetas Karol Kallas