Grillitud lihaveise T-Bone steik. Foto: Bigstockphoto

Ühendriikide veisekarja drastiline vähenemine on viinud lihahindade plahvatusliku kasvuni, muutes varemalt keskmise ameeriklase toidulauale kuuluva lihakraami üha enam ühiskonna jõukamate kihtide privileegiks. 

Texase osariiki tabasid märtsis seninägematult suure ulatusega preeria tulekahjud, mis neelasid endasse territooriumi, kus paikneb 85% osariigi veisekarjast. Laastavad tulekahjud hävitasid lihakarja ajal, mil Ühendriikide veisekarja suurus on langenud niigi rekordmadalale tasemele. 

Texase metsateenistuse teatel on metsatulekahju põletanud kokku üle 850 000 aakri (344 000 hektari) rohumaad.

Reutersi uudisteagentuur intervjueeris osariigi põllumajandusvolinikku Sid Millerit, kes hoiatas, et metsatulekahju on tänaseks tapnud kümneid tuhandeid kariloomi ja hävitanud tohutus koguses teravilja ladudes.

"Preeria lahvatab leekidesse nagu bensiin, kui see kord tuld võtab" ütles Miller ja lisas: "Me oleme nüüdseks kaotanud ilmselt juba üle miljoni aakri karjamaad". 

Miller ütles, et metsatulekahjud möllasid nn. "Panhandle'i" piirkonnas, kus asub 85% osariigi karjast. Siinkohal on oluline märkida, et Texas on Ameerika Ühendriikide peamine veisekarja asumaa. 

USA põllumajandusministeeriumi viimased andmed näitasid, et USA veisekari oli juba enne tulekahjude algust langenud jaanuaris võrreldes aastataguse ajaga 2% võrra, 87,2 miljoni veiseni. Tegemist on madalaima veisekarja tasemega alates 1951 aastast (märkus: 1951. aastal elas Ameerika Ühendriikides 153 miljonit inimest tänase 334 miljoni asemel). 

Veisekarja drastiline vähenemine on viinud lihahindade plahvatusliku kasvuni Ühendriikides, muutes varemalt keskmise ameeriklase toidulauale kuuluva lihakraami üha enam ühiskonna jõukamate kihtide privileegiks. 

Toimetas Adrian Bachmann