Haruldaste muldmetallide kaevandus Hiinas. Foto: Scanpix

Aasia majandusväljaanne Nikkei Asia vahendab, et Hiina on valmis piirama mitmete haruldaste muldmetallide eksporti välisriikidesse. 

Peking kaalub sammu vastumeetmena Ühendriikide otsusele hakata köndistama Hiina mikroelektroonika arengut läbi strateegiliste tehnoloogiate kättesaadavuse piirangute. Viimati uuendati Hiina strateegiliste tehnoloogiate ekspordilitsentside nimekirja aastal 2020. 

Muudatused litsentsipoliitikas puudutaks nii muldmetalle kui ka tehnoloogiaid, mille abil teistel riikidel oleks endal võimalik muldmetallide keerukat rafineerimise protsessi läbi viia. 

Muldmetallide ekspordi vähendamisele lisaks kaalub Peking piirata ka teatud metallisulamite tehnoloogia levikut, millest sõltuvad eeskätt kõrge jõudlusega magnetisüsteemid (mis on laialdaselt kasutuses sõja- ja aeronautikatööstustes). 

Hiina tarnib muldmetalle ja muldmetallide rafineerimise tehnoloogiat Jaapanisse, mis omakorda toodab suure võimsusega magneteid, mida ekspordib edasi USAsse. Kuigi Hiina osakaal maailma muldmetallitööstuses on langenud 10 aastaga 90%-lt 70%-ni, annab see Pekingile siiski mõjusad hoovad tööstuslik-tehnoloogilises mõõduvõtus läänega. 

Toimetas Adrian Bachmann