Kolme iseenda patriootliku kiriku 70. aastapäeva tähistamine Shanghais 23.09.2020. Foto: http://en.ccctspm.org

Hiina kommunistlik partei jätkab kristlaste tagakiusamist isegi riigi kontrolli all olevates kirikutes, kuna "kristlus ei kuulu Hiinasse".

Viimaseks rünnakuks kristlaste vastu on Hiina kommunistliku partei (HKP) käsk eemaldada riigi Shandongi provintsi ametlike protestantlike kirikute küljest tänavale näha olevad ristid, vahendab Breitbart 

Hiina diktaator Xi Jinping on kristluse ja teiste kommunistliku ideoloogia suhtes "väljakutsuvate" religioonide – nagu islam ja Tiibeti budism – käivitanud nõndanimetatud "hiinastamise" kampaania. Partei ametnike sõnul võib kristlus Hiinas eksisteerida vaid Hiina kultuuriga lepitatud kujul, mis nende sõnul tähendab partei õpetust.

Inimõiguste-teemaline väljaanne Bitter Winter (Kibe talv) kirjutab, kuidas alates juulist on HKP ametnikud eemaldanud kõigist Shandongi provintsis Dazhongcuni linnas asuvatest Kolmainu Patriootlikest Kirikutest riste. Nõndanimetatud "patriootlik" kirik on ainus HKP poolt lubatud protestantismi esindav kirik riigis. 

Ajal kui riste kirikute küljest eemaldati, teatas üks linnaametnik, et "ristid tuleb eemaldada kõigi kirikute küljest, sest kristlus ei kuulu Hiinasse."

Sarnastest ametlike kirikute vastu suunatud rünnakutest on teatatud üle riigi. Mõnes riigi piirkonnas on kirikutest saanud mittemidagiütlevad hooned. Teatud piirkondades on võimud riputanud kirikuhoonete külge kommunistide punatähe ja teisi marksistlikke sümboleid.

Kolmainu Patriootlikku Kirikut Hiina kristlaste seas väga ei armastata, sest kõik jutlused, Piiblid ja muud materjalid tuleb esmalt kooskõlastada HKP ametnikega. Sellise tsensuuri tulemuseks on suurema osa materjalide muutmine kommunistide propagandaks, mis ei ole kooskõlas kristliku õpetusega.

Seoses tagakiusamisega on Hiinas hakanud levima salajased kodukirikud, kus kristlased käivad koos eramajades ja korterites.

Kristlased on kannatanud kommunistide tagakiusamise all alates Mao Zedongi võimuletulekust üle 70 aasta tagasi. Xi Jinpingi ajast alates on kristlaste tagakiusamine taas intensiivistunud. Näiteks on ära keelatud laste osalemine usuteenistustel ja kristlikes laagrites, suletud on kristlikke lastekodusid.

Kristlus jõudis Hiinasse Süüria nestoriaanide versioonis 7. sajandil, ehk märksa varem kui Eestisse. Laiemalt hakkas kristlus seal levima 16. sajandil, kui Hiinasse jõudsid jesuiidid. Ametlikult on täna Hiinas 44 miljonit kristlast. Kristliku abiühenduse Open Doors hinnangul on Hiinas vähemalt 97 miljonit kristlast.

Marksismi ideoloogia ja selle alusprintsiibid on Ludwig Feuerbachi, Karl Marxi ja nende kaasaegsete poolt välja mõeldud Euroopas 19. sajandi keskpaigas. Hiinasse jõudis see 20. sajandi alguskümnenditel tänu Venemaa kommunistide pingutustele ja rahastusele Grigori Naumovitš Voitinskii isikus ja koos neljanda mai liikumise (1919. a) ning kommunistliku partei (1921. a) asutamisega ehk kolmteist sajandit hiljem kui kristlus.

Peale Kolmainu Kiriku on Hiinas lubatud praktiseerida veel nelja religiooni: Hiina katoliiklust, taoismi, budismi ja islamit.

Toimetas Karol Kallas