Aastakümneid ühe lapse poliitikat viljelenud Hiina Kommunistlik Partei teatas sel nädalal, et kõigil paaridel lubatakse edaspidi saada kaks last. Võimud põhjendavad senise poliitika ümbervaatamist vajadusega tasakaalustada rahvastiku arengut ja reageerida elanikkonna vananemisele.

Ülerahvastatuse leevendamiseks mõeldud ühe lapse poliitika kehtestati Hiinas 1979. aastal. Perekondi, kes seda põhimõtet rikkusid, karistati trahviga või muul viisil. Ühe lapse poliitika tõttu on jäänud sündimata üle 400 miljoni lapse. Seda poliitikat on kritiseeritud muu hulgas pealesunnitud abortide ja poisslaste eelistamisest tuleneva tüdrukutest väikelaste tapmiste  pärast.

Näiteks BBC Hongkongi korrespondent Juliana Liu, kes on sündinud 1979. aastal, meenutas, et tema ema pidi ametliku poliitika tõttu tegema kaks aborti. "Veel praegugi räägib ta Number Kahest ja Number Kolmest ning sellest, missugused nad võinuksid olla," kõneles Liu.

Inimõigusaktivistid aga ei pea ühe lapse poliitikast loobumist piisavaks edusammuks inimõiguste vallas, leides, et riigi asi pole inimestele ette kirjutada, mitu last neil tohib olla. Ühe lapse poliitikat hakati tegelikult leevendama juba varem, lubades teatud asjaoludel teha erandeid, kuid need sammud pole sündimuse taset märgatavalt tõstnud.

"1970. aastatel sündinud paarid võivad tahta teist last, püüdes n-ö veel rongile jõuda, kuid need, kes on sündinud 1980ndatel ja 1990ndatel, ei kiirusta sooviga sünnitada teist last," märkis Pekingi Ülikooli sotsioloog Lu Jiehua Hiina riiklikule päevalehele.

Hiinas elab umbes 1,4 miljardit inimest.