Human Rights Watchi inimõiguslased väidavad, et Hiina Rahvavabariik on riigi põhjapoolsetes Ningxia autonoomses piirkonnas ja Gansu provintsis sulgenud sadu mošeesid.
Tegemist on Hiina Rahvavabariigi osadega, kus Xinjiangi provintsi järel elab kõige enam moslemeid. Human Rights Watchi (Inimõiguste valvurid; HRW) sõnul on tegemist osaga laiemast riiklikust programmist, millega soovitakse riigi usuvähemused "hiinastada", vahendab Guardian.
HRW inimõiguslaste sõnul vähendab Hiina RV märkimisväärselt Ningxia autonoomse piirkonna ja Gansu provintsi mošeede hulka.
Hiina Kommunistlik Partei on pikka aega hoidnud riigi usu- ja rahvusvähemusi range kontrolli all ja alates tänase presidendi Xi Jinpingi võimule saamisest 2016. aastal on see haare muutunud järjest jõulisemaks. Esimees Xi üheks suuremaks eesmärgiks on riigi "hiinastamine".
2018. aasta aprillis üllitas Peking juhised, mille kohaselt peavad valitsusametnikud "rangelt kontrollima islamitegevuse asutuste ehitamist ja nende ülesehitust" ning "pidama kinni eesmärgist, et rohkem tuleb selliseid hooneid lammutada kui ehitada".
HRW teadurid jõudsid osutatud järeldusele analüüsides kahe Ningxia küla satelliidipilte. Tuvastati, et ajavahemikus 2019 kuni 2021 eemaldati kõigilt seitsmelt neis külades asuvalt mošeelt minaretid. Kolme mošee peahooned lammutati maha ja ühe mošee pesemisruum lõhuti ära.
Mošee pesemisruumi lõhkumine tähendab, et sisuliselt ei saa mošeed enam usuteenistusteks kasutada ja sedasi tagatakse, et ilma suuremat hoonestust lõhkumata viiakse mošee usulisest kasutusest välja.
HRW teadurite sõnul on Ningxias alates 2020. aastast suletud ligkaudu 1300 mošeed, mida on kolmandik kõigist sealsetest islami pühakodadest. Sellesse hinnangusse ei ole arvestatud mitteametlikke mošeesid.
Lisaks tegelevad Hiina RV võimud mošeede "konsolideerimisega", mis tähendab, et kahe ja poole kilomeetri raadiuses asuvad mošeed tuleb ühendada.
Austraalia mõttekoda Australian Strategic Policy Institute (Austraalia Strateegilise Poliitika Instituut) hindab, et alates 2017. aastast on Xinjiangis maha lõhutud 65 protsenti sealsest 16 000 mošeest.
Teadaolevalt ei ole ühelgi moslemimaal toimunud suuremaid Hiina Rahvavabariiki hukka mõistvaid meeleavaldusi.
Toimetas Karol Kallas