Pfizeri BioNTech Covid-19 vaktsiin. Foto: Scanpix

Hiina kompartei ametliku väljaande tabloidversioonina käibiv ajaleht Global Times raporteerib, et Hiina terviseeksperdid on esitanud üleskutse lõpetada Pfizer/Moderna mRNA põhise COVID-19 vaktsiiini manustamine pärast seda kui Norra ravimiamet avaldas informatsiooni 23 vanurist, kes vaktsineerimise järgselt surid.

Global Timesi juhtkiri juhib tähelepanu asjaolule, et uut tüüpi vaktsiin töötati välja kiirkorras, ilma tavapärase massilise testimiseta, jättes vaktsiini turvalisuse suurtes inimpopulatsioonides küsimärgi alla.

Wuhani Ülikooli viroloog Yang Zhanqiu sõnul näitab vaid tulevik, kas Pfizer/Moderna ravimikonglomeraatide välja töötatud mRNA vaktsiinid on samavõrra efektiivsed ja vähe ohtlikud nagu välja kuulutatud.

MRNA vaktsiinid õpetavad inimrakke sünteesima proteiine, mis vallandaksid immuunsussüsteemi kaitsereaktsiooni, mis võimaldaks tagada kaitset kui reaalne viirus siseneb organismi. Yangi sõnul võivad mRNA vaktsineerimise käigus vallanduda ka toksilised ained, mistõttu vaktsiinide turvalisust ei saa garanteerida. Yang kiitis intervjuus Hiina vaktsineerimisprogrammi, mis pidavat kasutama "küpsemas faasis" vaktsiine.

Pekingis asuv anonüümsust palunud immunoloog väitis Global Times'ile intervjuud andes, et maailm peaks lõpetama Pfizeri poolt välja töötatud mRNA vaktsiini doseerimine, kuna selle väljatöötamisel pole kordagi sooritatud vajaminevaid ulatuslikke teste ning vaktsiin ise pole tõestanud oma efektiivsust nakkushaiguse tõkestamisel. Üle 80-aastastele inimestele ei soovitaks Yang aga üldse mingisugused vaktsiine manustada, vaid piirduda immuunsust tavapärasel viisil turgutavate ravimitega.