Õpilaste COVID-19 vastane vaktsineerimine Weimingi põhikoolis, mis asub Lõuna-Hiina Guangxi Zhuangi autonoomses regioonis. Foto: Scanpix

Hiina on teatanud üle miljardi oma kodaniku vaktsineerimisest, mis on aga saavutatud ka tänu toorele jõule ja sunnimeetmetele, vahendab Human Right Watch.

Hiina seadis oma eesmärgiks vaktsineerida oktoobri lõpuks 80% elanikest ehk 1,1 miljardit inimest. See siht sai ka saavutatud, küll aga kasutades selleks ka otsest jõudu ja pannes inimesi sisuliselt sundvaliku ette. 

Human Richt Watch'i  Hiina uurija Yaqiu Wang kirjutab oma artiklis näitest, kus Hunani politsei läks Zhang Jianpingi koju ja küsitles teda vaktsiinist keeldumise pärast. Seejärel panid politseinikud ta autosse ja viisid haiglasse, kus teda jõuga kinni hoides vaktsineeriti. Juhtumit kajastas ka Los Angeles Times

Sarnaste juhtumite videosid on ilmunud ka sotsiaalmeediasse, milles on näha ilmse jõu kasutamist inimeste vaktsineerimisel.

Lisaks sellele on kasutatud ka kaudse sunni meetodeid, pannes inimesi olukorda, kus neil ei ole vaktsineerimisest pääsu. 

HRW  toob välja juhtumi Minhes, kus ametivõimud võtsid mittevaktsineeritutelt ära tervisekindlustuse ja pensioni. Huludaos oli õpilaste kooli vastuvõtmise tingimuseks kogu perekonna, sh ka õdede-vendade ja vanavanemate vaktsineeritus, BBC teatab veel teistestki taolistest vaktsiinisunni olukordadest koolides. Nanchangis maksavad ametivõimud tasu selle eest, kui keegi teatab võimudele vaktsineerimata inimestest, kirjutab Wang. 

Toimetas René Allik