Hiina on võimeline jätkama uute tuumareaktorite kasutuselevõttu tempoga kümme uut reaktorit aastas, olles viimastel aastatel oluliselt kiirendanud tuumaelektrijaamade heaks kiitmise protsessi riiklikul tasandil.
Hiina võiks seada endale „realistliku eesmärgi", milleks on 10 uue tuumajaama heakskiitmine igal aastal kuni 2035. aastani, sõnas Hiina tuumaenergiaühingu peasekretäri asetäitja Tian Jiashu Shanghais toimunud Bloombergi uudisteagentuuri poolt korraldatud tuumaenergeetika alasel tippkohtumisel.
Söeküttel töötavate elektrijaamade tekitatud õhusaaste on Hiina jaoks peamiseks ajendiks laiendada forsseeritult oma tuumaenergeetika võimekust.
Hiina ei ole küll loobumas kivisöel töötavatest elektrijaamadest, kuid panustab üha enam ka tuumaenergiale, et rahuldada oma kasvavat energianõudlust puhtamate energiaallikatega.
Möödunud kümne aasta jooksul on Hiina uute reaktorite kasutuselevõtuga lisanud tuumaenergia tootmisvõimsust rohkem kui 34 gigavati jagu. Viimase kahe aasta jooksul on Hiina keskvõim kiitnud heaks vähemalt 10 uue tuumareaktori ehitamise.
2024. aasta alguses sertifitseeris Hiina valitsus 11 uue tuumareaktori ehitamise, mis on rekordiliseks näitajaks.
Bloombergi uudisteagentuuri andmetel ehitab Hiina tänase seisuga rohkem tuumaelektrijaamu ja kivisöeelektrijaamu kui ükski teine riik maailmas, olles kursil maailma suurima tuumaenergia tootja tiiitli suunas 2030. aastaks.
Vastavalt Maailma Tuumaenergia Assotsiatsiooni andmetele on Hiinas praegu 57 töötavat tuumareaktorit koguvõimsusega 55,7 GW, millele on peagi lisandumas 30 ehitamisel olevat reaktorit koguvõimsusega 32 GW.
Hiina vajab siiski täiendavaid erainvesteeringuid tuumaenergeetikasse, et hoida reaktorite heakskiitmise ja ehitamise tempot praegusel tasemel, ütles Hiina tuumaenergiaühingu esindaja Tian Bloombergile.
Kuigi Ameerika Ühendriigid on 94 töötava reaktoriga hetkel veel maailma suurimaks tuumaenergia tootjaks, on Hiina liidripositsiooni endale haaramas, olles saavutanud 10 aastaga tuumaenergeetika tootmise võime, mille saavutamiseks kulus Ühendriikidel 40 aastat – sellise informatsiooni edastas USA energiainfo amet 2024. aasta alguses avaldatud analüüsis.
Toimetas Adrian Bachmann