Föderaalkohtu otsusega peab endine riigisekretär Hillary Clinton andma 2012. aasta Benghazi terrorirünnakute asjus kohtu ees vande all tunnistusi.
2012. aasta septembris, peale esimest Liibüa sõda puhkenud rahutustes rünnati islamistide poolt Benghazi sadamalinnas asuvat USA saatkonda ja CIA niivõrd-kuivõrd salajast baasi. President Barack Obama administratsiooni ja toonase riigisekretäri Clintoni reaktsioon rünnakule oli ebaadekvaatne, mille tulemusena said surma nii USA suursaadik Christopher Stevens, saatkonna ametnik Sean Smith kui mitmed USA eriüksuslased.
Vande all tunnistusi andma kohustati Clintonit mittetulundusühenduse Judical Watch kaebuse peale, milles leitakse, et endine riigisekretär varjab suursaadiku ja teiste ameeriklaste surma asjaolusid, vahendab Breitbart.
USA Columbia Ringkonna kohtunik Royce Lamberth kirjutab Clintoni kohtusse kutsumise põhjenduseks, et tema samal teemal antud kirjalikud vastused eraldi kohtuasjas on "ebapiisavad" ja "neist pole abi" ning asja lahendamiseks on vaja rohkem infot.
"Vaatamata seni antud selgitustele pole siiski piisavalt arusaadav, mis mõlkus täpselt riigisekretäri Hillary Clintoni meeles, kui ta leidis, et Riigidepartemangu töö tegemiseks sobib kasutada kodust e-kirja serverit," kirjutab Lamberth. "Lihtsamalt öeldes on tema senised vastused tekitanud rohkem küsimusi, kui midagi vastanud."
Kohtunik lisas: "Peale aastatepikkust FBI uurimist vajavad aeglase voona välja ilmuvad üha uued ja uued e-kirjad ikkagi selgitamist."
Judical Watch kaebas Clintoni kohtusse 2014. aastal süüdistusega, et too kasutas oma eraserverit Benghazi rünnaku sündmuste osas info vahetamiseks eesmärgiga mööda hiilida Informatsioonivabaduse seadusest (Freedom of Information Act; FOIA) ja leidis, et Riigidepartemang pole Judical Watchi nõudmistele vastavalt neid kirju üle vaadanud.
"Judical Watch tõi Clintoni e-kirjade skandaali avalikkuse ette ja meil on hea meel, et kohus andis meile volitused küsitleda Pr Clintonit vande all e-kirjade asjus otse, ning kuidas tema selline käitumine mõjutas FOIA-ga sätestatud inimeste "õigust teada"," väljendas kohtuotsuse üle heameelt Judical Watchi juht Tom Fitton.
Vande all peavad viidatud kohtuasjas tunnistusi andma veel Clintoni Riigidepartemangu administratsiooniülem ja nõunik Cheryl Mills ning Clintoni koduserveri IT-haldur Paul Combetta.
Tähelepanuväärne on seegi, et salajane CIA baas, kus 2012. aasta septembris sai islamistide rünnakus surma kaks ameeriklast, rajati Liibüasse 2011. aastal sündmuste jälgimiseks, Liibüa juhi Muammar Gaddafi vastu üles tõusnud mässajate toetamiseks ning väljaõppeks.
Toimetas Karol Kallas