Pilt: BigStockPhoto

Wikileaksi juht Julian Assange on tänaseks kokkuleppemenetluse kaudu vaba. Ameerika Ühendriikide hegemoonia tegutsemislaadi paljastuste ajal leidis riigisekretär Hillary Clinton, et Assange'ile võiks korraldada atentaadi. 

2010. aasta 23. novembril, ajal kui demokraat Barack Obama oli esimest korda president, toimus Ameerika Ühendriikide riigidepartemangus koosolek, mida juhtis Clinton. Kohtumise sisu lekkis ajakirjandusse. Järgnev on koosoleku ühe osa kirjeldus.

Clintoni riigidepartemang oli Obama, tema Valge Maja siseringi ja mitmete maailma riigijuhtide üha suurema surve all ja nõuti, et Wikileaksi paljastustele tehtaks lõpp. Kui dokumentide lekitamist ei õnnestu peatada, siis pidi riigidepartemang mõtlema välja tegevuskava, kuidas avalikustatud teabe kahjulikku mõju ja USA valitsuse häbi maandada. Clinton kutsus neil põhjustel kokku ministeeriumi kõrgemad juhid. Esitati mitmeid ettepanekuid, kuidas "Wikileaksi reostust" oleks võimalik peatada, tundliku sisu levikut piirata või avalikkuses väänata. 

Clinton muutus koosoleku edenedes närviliseks ja ühel hetkel prahvatas: "Kas me seda tegelast lihtsalt ära droonitada ei saa?" (Can't we just drone this guy?) Riigisekretär nägi probleemi lahendusena sõjalise droonirünnaku korraldamist Wikileaksi asutaja vastu. Esimese hooga puhkesid koosolekul osalejad naerma, kuid riigisekretär jätkas teemat tõsimeeli ja naerunäod laua ümbert kadusid. Clintoni sõnul oli Assange suhteliselt "pehme sihtmärk", kes kõndis "vabalt ringi" ja torkis tagasilööke kartmata oma nina USA asjadesse. 

Peale ajurünnaku lõppu saatis üks Clintoni tippabisid, riigidepartemangu poliitikate planeerimise juht Ann-Marie Slaughter Clintoni kabinetiülemale Cheryl Millsile ja tema abidele Huma Abedinile ning Jacob Sullivanile kirja, mis kandis pealkirja "SP memo võimalike seaduslike ja mitteseaduslike Wikileaksi puudutavate strateegiate kohta". 

"Mitteseaduslikud strateegiad" tekitasid ohtralt küsimusi. Näiteks, kas Ameerika Ühendriikide kõige kõrgem diplomaat ei peaks alati mõtlema ainult seaduslikes kategooriates. Samuti osutab see e-kiri, et riigidepartemangus mõeldi tõsiselt "mitteseaduslikele" lahendustele ehk Assange'i mõrvamisele. 

Slaughterile on hiljem selle kirja kohta korduvalt küsimusi esitatud, kuid ta keeldus neile vastamast. Väidetavalt pidi ta saama peale 2016. aasta presidendivalimisi Clintoni valitsuses kõrge ameti. 

Toimetas Karol Kallas