Hispaania keskvalitsuse uue seaduse järgi peavad kõik üle 6-aastased kodanikud maski kandma ka rannas. Pilt Calicia rannast 3. aprillil 2021. Foto: Scanpix

Hispaania valitsus teatas, et alates 30. märtsist kehtib riigis universaalne näomaski kandmise kohustus kõikjal avalikus ruumis, nii sise- kui välitingimustes. Seadus hõlmab ka Hispaania randasid, basseinidega puhkealasid, loodusruumi ning ei sõltu sellest, kas maskikandja ümbruses on potentsiaalselt ohustatavaid inimesi või mitte, kirjutab The Local.

Seadus sedastab, et kõik üle 6 aasta vanused isikud on kohustatud kandma näomaske avalikel tänavatel ning igas avatud või suletud avalikkusele ligipääsetavas ruumis.

Varem olid näomaskid Hispaanias avatud ruumis kohustuslikud üksnes juhul, kui 1,5-meetrise distantsi hoidmise nõuet ei olnud võimalik täita. Juunis kehtestatud keskvalitsuse maskimäärus lubas kohalikel omavalitsustel üldreeglit kohaldada vastavalt vajadustele ning mitmed regioonid tegid maskikandmise kohustusele erandeid, sealhulgas randades.

Uus seadus kohalikele omavalitsustele erandite tegemist ei võimalda ning maskita õhu hingamine on Hispaanias lubatud üksnes alla kuue aastastele või eriloa alusel, meditsiinilise tõendi olemasolu korral.

Seaduses pole hetkel veel täpsustanud, kui kaua hispaanlased tohivad viibida katmata näoga restoranides ja kohvikutes enne ja pärast toidu suhu asetamist.

Totaalne maskikandmise kohustus kehtestati pärast seda kui positiivse koroonatesti tulemuse saanud elanike hulk kasvas nädalaga 11 inimese võrra 100 000 elaniku kohta, 138-lt 149-ni.  

Toimetas Markus Järvi