Hispaania võrdõiguslikkuse minister Irene Montero (Podemos). Foto: Ricardo Rubio, ZUMA Press/Scanpix

Sotsialistliku partei esimehe Pedro Sanchezi poolt juhitud Hispaania valitsus andis oma heakskiidu seaduseelnõule, mis lubaks juba 14-aastastel "muuta sugu" ilma meditsiinilise diagnoosita.

Võrdõigusministeeriumi koostatud seaduseelnõu kohaselt saaks 16-aastased ja vanemad inimesed ametlikult nime ja sugu muuta. 14-16-aastased lapsed saaksid seda teha vanemate või eestkostja nõusolekul, vahendab The Times

"Me teeme ajalugu seadusega, mis astub hiiglasliku sammu edasi LGBTI-inimeste õiguste eest," ütles võrdõiguslikkuse minister Irene Montero, kes kuulub sotsialistidest veelgi vasakpoolsemasse ja teiseks valitsuserakonnaks olevasse parteisse Podemos.

"Me saadame tugeva sõnumi, et LGBTI-inimesed vajavad kaitset," toonitas ta.

Juba 2017. aastast on Hispaania lubanud inimestel ID-kaartidel oma nime ja sugu muuta ilma nn soovahetusoperatsioonita. Ent ametlikuks soo muutmiseks on inimesed siiski pidanud esitama tõendid sooidentiteedi häire kohta.

Uue seadusega kaotatakse tingimus, et ametlikuks "soovahetuseks" on eelnevalt tarvis läbida kaks aastat kestev hormoonravi  ja saada asjakohane psühholoogiline hinnang.

Transliikumise aktivistid ei ole siiski eelnõuga rahul.

Näiteks Saida Garcia organisatsioonist Euforia, mis väidab end seisvat nn transsooliste laste huvide eest, ütles et eelnõuga jäetaks ebaõiglaselt täieliku valikuvabaduseta 14-16-aastased lapsed, kes peavad nn soovahetuseks endiselt vanemate või eestkostja nõusoleku saama.

Samuti on transaktivistide hinnangul lubamatu, et nn soovahetust ei võimaldata üldse 12- ja 13-aastastele lastele.

Eelnõu suhtes on protesti väljendanud ka ligi 50 feministide organisatsiooni, kes näevad selles ohtu naiste huvide kaitsele.

Seaduseks saamiseks peab eelnõu saama heakskiidu Hispaania parlamendilt.

Toimetas Varro Vooglaid