Postimehe peatoimetaja Priit Hõbemägi ja Postimehe Eesti uudiste toimetuse juht Georgi Beltadze selgitasid Postimehe TV erisaates riigikogu liikme ja väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni kohta ilmunud loo avaldamise tagamaid.
Hõbemäe sõnul otsustas Postimees avaldada talle teadaoleva info, mille kohaselt Mihkelson pildistas alasti, katmata intiimpiirkonnaga lapsi, kuna julgeoleku- ja välispoliitika sensitiivse informatsiooniga kokku puutuv Marko Mihkelson oli ilmselgelt varjatud saladuse tõttu kergelt santažeeritav. Lisaks seisnes oluline põhjus ka selles, et paljud inimesed nii poliitika- kui ka ajakirjandusringkondadest teadsid Mihkelsoni amoraalsest teost, aga keegi sellest avalikkusele ei rääkinud.
"Oli detsembri keskpaik, kui sain vihje," sõnas Beltadze küsimuse peale, kuidas avalikustamise lugu alguse sai. "Hakkasime kohe tegelema. Eile tuli [avalikkusele] ka see info välja, et jah, eelmise peatoimetaja (Martti Aavik– toim.) all keelati meil sellega tegelemine ära. Mis need kokkulepped olid selle kõnealuse loo peategelasega, ma ei tea. Ma tunnistan, et andsin salaja korralduse oma inimesele seda edasi uurida. See ei ole nüüd kuidagi "uued luuad", kes siin [meie näol] tegutsevad, vaid see on siiski õigluse tunne meis kõigis, et see lugu peab ikkagi nägema päevavalgust."
Ühtlasi sõnas Beltadze, et on näinud nende piltide "skitseeringut" ja ka see oli põhjus, miks otsustati selle loo avalikustamisega edasi liikuda ning Postimees oli tema sõnul ka valmis selleks, ja see oli ette teada, et selle teemaga hakatakse hämama.
Kuigi Mihkelson reageeris nii Postimehes kui ka Eesti Päevalehes ilmunud paljastavate artiklite peale, on Hõbemäe hinnangul vale see, et poliitik jättis rääkimata selle, milliseid kohustusi kohus talle peale pani. "Ta esitas seda asja umbes nii, et ma olen süütu ohver, mulle on tehtud liiga ja mitte midagi ei ole juhtunud," kritiseeris Hõbemägi ja lisas: "On küll juhtunud! Sellepärast, et kohus on tegutsenud. See, et seal ei ole süüdimõistvat lahendit, siis seda tõepoolest ei ole. Aga on kompromiss, mis tähendab seda, et pooled jõudsid teineteisega kokkuleppele." Hõbemägi pidas vajalikuks, et Mihkelson ütleks avalikkusele, milles see kompromiss seisnes. "Meie teame seda, aga me ei hakka seda välja ütlema, sellepärast et kohus seda ei taha," lisas Postimehe peatoimetaja.
"Kuidas on võimalik Eesti kõige populaarsemat erakonda juhtida, teades, et [Reformierakonna] prominentsel poliitikul on kapis selline luukere?" ei mõista Hõbemägi Reformierakonna ja peaministri käitumist selles olukorras, kus Mihkelsoni amoraalsest teost oldi teadlikud.
"On olemas ka taolisi juhtumeid, kus tavalised inimesed on lausa väiksemate asjade eest sattunud kohtu ette, kus prokuratuur on neid, vabandust väljenduse eest, retsinud. Siin lihtsalt jääb mulje, et kui tavainimese puhul minnakse nii ekstsessiivset teed pidi, siis riigikogu liikme puhul pühitakse käed puhtaks ja "jätame rahule, peaasi, et pattu tunnistas"," osutas Beltadze prokuratuuri kahepalgelisele käitumisele.
Toimetas René Allik