Foto: Scanpix

Hollandi ametivõimud tahavad muuta kehtivat eutanaasiaseadust, et lubada surmava haigusega laste vanematel lõpetada oma laste elu. 

Hollandis on eutanaasia juba mõnda aega seadustatud. Nüüd nõustus Hollandi valitsus seadustama 1–12-aastaste laste eutaneerimise ehk surmamise, kui lapsel on surmav haigus. 

Valitsuse otsuse kohaselt oleks lapse surmamine eutanaasia läbi võimalik ainult teatud tingimustel nagu näiteks kannatamine valude käes. „Seadusemuudatus on mõeldud lastele, kellel on tõsine haigus või häire ja selle lapse surm on nähtavas tulevikus tõenäoline."

Hollandi terviseminister Ernst Kuipers sõnas, et seadusemuudatus puudutab vaid väga väheseid lapsi. Ta peab tõenäoliseks, et aastas eutaneeritakse pärast seadusemuudatust kõige enam viis kuni kümme last.

Kõik alla 12-aastaste laste eutaneerimise soovid vaataks läbi spetsiaalne eutanaasiaga tegelev komisjon, mida juhiks kriminaalõiguse spetsialist. 

Läänes on eutanaasia seadustamine aina levinum, võttes kohati isegi oma väärolemuse juures grotesksed mõõtmed. Näiteks Kanadas läks üks sõjaveteran sõjaväehaiglasse, et saada abi posttraumaatilise stressi (PTSD) tõttu ja talle soovitati seal veteranide ametkonna töötaja poolt abistatud enesetappu, kuigi veteranil puudusid igasugused kalduvused enesetapuks. Hiljem veteranide ametkond vabandas mehe ees. 

Toimetas René Allik