Sojat peetakse parimaks lihaproteiinide asendajaks, selle kasvatamine põhineb 90% ulatuses geenmuundatud kultuuridel ja soja- ning maisipõldude tarbeks raiutakse maha rohkem vihmametsi kui karjamaadeks. Pildil Brasiilia sojapõld. Foto: Piqsels

Hollandi Haarlemi linnas keelatakse 2024. aastast avalikus ruumis lihatoodete reklaamimine, kuna loomakasvatus põhjustab kliimasoojenemist.

Riigi pealinna Amsterdami lähistel asuv 160 000 elanikuga linn on teadaolevalt maailmas esimene, mis keelab lihatoodete tutvustamise ühistranspordis, avalikes hoonetes ja linnaruumi reklaamiekraanidel, vahendab The Guardian

Lihatootjate sõnul läheb linn "inimeste eest otsustades, mis on nende jaoks hea, liiga kaugele".

Ametlik kliimateadus väidab, et maailma toidutööstus paiskab õhku ⅓ Maad soojendavatest kasvuhoonegaasidest. Loomakasvatus sealjuures paiskab väidetavalt kliimagaase atmosfääri kaks korda rohkem kui toidutaimede kasvatus.

Kliimasõdalased toovad lihavaenu ettekäändeks, et karjamaadeks raiutakse maha süsihappegaasi (CO2) siduvaid metsi, loomatoiduks mõeldud põllukultuuride kasvatamine nõuab lämmastikurikkaid väetisi ja loomad eritavad röhitsedes ning tagantpoolt võimast kasvuhoonegaasi metaani.

Ziggy Klazes Foto: haarlem.groenlinks.nl

Lihavastase eelnõu kirjutas kokku VasakRohelise partei (GroenLinks) esindaja Ziggy Klazes.

Klazes põhjendab lihareklaamide keelamise otsust järgnevalt: 

"Me ei taha inimestele ette kirjutada, mida nad oma köögis vüivad praadida ja küpsetada. Kui nad soovivad, võivad nad liha söömist jätkata, hea küll … Kuid me saame inimestele öelda, et käimas on kliimakriis ja soovitada osta neil asju, mis üritusele kaasa aitavad.

Loomulikult on palju inimesi, kes leiavad, et sellise otsusega on mindud liiale ja inimestelt võetakse otsustamisvabadus, kuid samas on ka palju inimesi, kes leiavad, et see on hea.  

See on signaal – kui samasugused seadused kehtestatakse üle riigi, siis see oleks hirmus tore. Hollandi VasakRoheliste seas on palju gruppe, mis soovivad sellega katsetada.

Koos lihaga keelatakse puhkuse lennureiside, fossiilkütuste ja sisepõlemismootoriga autode reklaamimine. Otsuse rakendamisega oodatakse 2024. aastani selliseid tooteid müüvate ettevõtete kehtivate lepingute tõttu."

Sander van den Raadt Foto: Trots Haarlem

Linnavolikogu Trots Haarlemi (Haarlemi uhkus) saadikurühma esindaja Sander van den Raadt leiab:

"See on tähelepanuväärne, kuidas Haarlemi linn korraldab suure reklaamikampaania, et sa võid Haarlemis olla, kes tahad ja armastada, keda tahad, kuid kui sulle meeldib värske heina asemel süüa liha, siis tuleb "hoolitsev brigaad" ja ütleb, kui valesti sa elad."  

Keskkonnaühenduse Greenpeace'i uuring väidab, et kui Euroopa Liit tahab saavutada 2050. aastaks null-heitmete eesmärgi, siis tohivad inimesed aastas süüa kuni 24 kilogrammi liha. Tänane EL keskmine on 82 kilogrammi inimese kohta. 

Käesoleva aasta juunis avaldatud teadusuuringust selgub, et inimese organism omastab taimeproteiine kehvemini kui loomseid. Raskekujulise Covid-19 põdemise ühe põhjusena on välja toodud tsingipuudus – mille parimaks allikaks on liha-, mereannid ja piimatooted. 

Toimetas Karol Kallas