Hollandi migratsiooniminister Mark Harbers oli sunnitud tagasi astuma, kui ilmnes, et ta oli varjanud migratsiooniameti aruandes pagulaste poolt sooritatud raskeid kuritegusid, kuna kartis, et see võib tekitada ühiskonnas "segadust".
Harbers varjas Hollandi migratsiooniameti iga-aastases aruandes asüülitaotlejate arvukaid raskeid kuritegusid, liigitades need lihtsalt "muude kuritegude" kategooria alla, mistõttu domineerisid pingereas peamiselt väiksemad kuriteod nagu jalgrattavargused ja solvamised ning palju vähem esines seal näiteks mõrvu, vägistamisi või pedofiiliajuhtumeid.
Kui ajaleht De Telegraaf võrdles politsei andmeid raporti omadega, siis selgus, et Harbers oli "muude kuritegude" kategooriasse peitnud asüülitaotlejate poolt 2018. aastal toime pandud 31 mõrva või tapmist, 51 raskete kehavigastuse tekitamist, 79 seksuaalkuritegu (sh 5 pedofiilisasüüdistust ja 8 lapsporno omamise juhtu) ja 5 pantvangi võtmist. Politsei kinnitas, et oli saatnud täpselt samad andmed raporti tarvis ka justiitsministeeriumile. Kokku oli aruandes muude kuritegude alla liigitatud ligikaudu 1000 juhtumit.
Väljaande DutchNews.nl kohaselt paljastas aruanne ühtlasi, et "võltsid" asüülitaotlejad, kes tulevad sellistest turvaliseks kuulutatud riikidest nagu Maroko ja Alžeeria, on vastutavad peaaegu poolte juhtumite eest 4600st, mis nõudsid politsei sekkumist.
Harbers võttis süü omaks
"Ma ei ole mitte ainult õiguslikult vastutav, vaid ma ühtlasi tunnen ennast vastutavana," tunnistas Harbers oma süüd andmetega manipuleerimises. Harbers õigustas oma teguviisi aga kartusega, et nende andmete avalikustamine oleks võinud tekitada ühiskonnas "segadust".
Hollandi Vabaduspartei juht Geert Wilders nõudis aga pärast pagulaste kuritegude varjamise ilmsikstulekut debatti "korrumpeerunud" parlamendi alamkojas ning nimetas Harbersi võltsimisi "täielikuks maffiategevuseks ja sõja kuulutamiseks koalitsiooni poolt".
Andmeid varjatakse ka teistes Euroopa riikides
Ka teised Euroopa riigid on mugandanud andmeid migrantide poolt sooritatud kuritegude osas või loobunud üldse nende andmete avalikustamisest.
Näiteks keelati 2016. aastal Rootsi politseil kahtlusaluste etnilise päritolu avalikustamine, kartuses, et seda võidakse pidada "rassistlikuks".
Järgmisel aastal väitis aga Rootsi "kõige kogenum politseiuurija" Peter Springare avalikult, et immigrandid on vastutavad enamiku riigis toime pandud kuritegude eest.
Allikad: Summit News, Breitbart, DutchNews.nl
Toimetas Martin Vaher.