Ameerika teadlaste föderatsioon (FAS) avastas foto viga saanud tuumapommmist B61, mida inspekteerivad USA sõjaväelased.
Üks Volkeli õhuväebaasis olevatest USA tuumapommidest sai ilmselt hiljuti vigastada, andis täna teada Ameerika teadlaste föderatsioon. See toimus ajal, mil Euroopas vahetatakse vanemad tuumapommid välja uue põlvkonna tuumapommide vastu, vahendab The Guardian.
Teadlaste ühendus avastas foto, millel B61 pommi kahjustusi inspekteerivad kolm USA sõjaväelast, neist kaks on demineerijad. Foto pealt on näha, et pommi tagumine osa on kahjustatud ja üks tiib on puudu. Tagumise osa ava on kleebitud kinni roosa teibiga.
FAS märkis, et fotot esitleti üliõpilastele, kes kandideerivad tööle Los Alamose tuumalaboratooriumisse New Mexicos, mis on USA suurim tuumavõime arenduskeskus. Pildi geolokatsiooni info annab foto tegemise asukohaks Volkeli õhuväebaasi Hollandis, mis on üks kuuest sõjaväebaasist Euroopas, kus USA hoiab ligi sadat B61 taktikalist tuumapommi. Lisaks Hollandile asuvad USA tuumapommid Belgias, Itaalias, Saksamaal ja Türgis.
FAS-i raporti autor Hans Kristensen juhib tähelepanu, et ametivõimudelt ei ole saadud mingisugust infot võimaliku intsidendi kohta, lisaks võib olla tegemist õpperaketiga või on tegemist vigastuse simulatsiooniga. „Kui aga foto on tõesti ehtsast tuumapommist, siis on tegemist esimese dokumenteeritud [USA] tuumapommi intsidendiga Euroopa õhuväebaasis," lausus Kristensen.
Igat tuumarelvaga toimunud õnnetust teatakse bent spear-intsidendina ja neid peetakse üldiselt salajas. Euroopas paiknevate USA õhujõudude pressiesindaja ei kommenteerinud otseselt fotot, kuid lausus, et „USA säilitab strateegilise arsenali toetuseks personali ja varustuse kõrgeima standardi, mis sisaldab rutiinseid treeninguid, hooldust ja julgeolekumeetmeid, et hoida turvaliselt Ameerika kriitilisi võimekusi".
„See on USA poliitika, et me ei kommenteeri ega eita ei tuumarelvade paiknemist või eemaldamist nii nende üldises kui ka spetsiifilisemas paiknemises, kaasa arvatud õppused ja reaalsed olukorrad," sõnas pressiesindaja.
Toimetas René Allik