Vägivaldseks pööranud koroonaprotest laupäeval Rotterdamis. Foto: Scanpix

Hollandi sadamalinnas Rotterdamis reedel alanud ja üle riigi levinud koroonaprotestide käigus on arreteeritud vähemalt 130 inimest ning viga on saanud nii protestijad kui politseinikud. Riigi peaminister Mark Rutte on rahutustes osalenuid nimetanud "idiootideks", vahendab Reuters.

Reedel avas politsei Rotterdamis sadade meeleavaldajate pihta tule. Pühapäevase seisuga oli neli nendest kuulihaavadega haiglas. Meeleavaldustele andis tõuke valitsuse plaan kehtestada Eestiga sarnased koroonapiirangud, kus negatiivset testi enam avalikesse asutustesse pääsemiseks ei aktsepteerita.

Laupäeval ajasid Haagis meeleavaldajaid laiali ratsapolitseinikud, kellest viis sai vigastada, seejuures üks raskelt. Arreteeriti 19 inimest, kellest üks oli visanud kivi läbi kiirabiauto akna. Peamiselt noorukitest koosnenud rahvahulk süütas muuhulgas põlema sõiduautosid.

Kümneid inimesi arreteeriti ka Rotterdami Feyenoordi jalgpallistaadionil, kuna nad loopisid ilutulestikurakette ja piirdeaedu. Kohaliku meedia andmetel on toimuva taga osaliselt just jalgpallihuligaanid. Näiteks tungisid vaktsineerimispassideta fännid Alkmaari ja Almelo linnades staadionitele mänge vaatama.

Pühapäeval toimusid vägivaldseks muutunud protestid ka riigi põhjaosas Leeuwardenis ja Groningenis, idapoolses Enschedes ja Tilburgis lõunas. Enschedes ajas politsei rahvahulka kumminuiadega laiali. Leeuwardenis visati politseiautosid kividega.

Peaminister Rutte nimetas toimuvat "protestiks maskeerunud puhtaks vägivallaks".

Toimetas Jaanus Vogelberg