Itaalia asepeaminister ja siseminister Matteo Salvini on kogunud oma põhimõttekindlate ja teravate väljaütlemistega palju populaarsust. Foto: Cristiano Minichiello/AGF/SIPA/Scanpix

Itaalia siseminister Matteo Salvini sõnul on nõudmine, et kõigis riigi koolides tuleks loobuda krutsifikside seintele riputamisest ja jõulusõimede ülesseadmisest, idiootsus, millega ta ei kavatse leppida.

Itaalia haridusminister Marco Bussetti andis tugeva vastulöögi koolides üles seatud kristliku sümboolika põlgajaile. Busetti teatas, et kõigi koolide klassiruumides peab olema lubatud jõulusõimed üles seada ja seintele krutsifiksid riputada.

„Krutsifiks on meie ajaloo, meie kultuuri ja meie traditsioonide sümbol,“ ütles haridusminister Marco Bussetti, kõneledes Roomas Katoliku Koolide Föderatsiooni aastakongressil. „Ma ei näe, kuidas need sümbolid võiks põhjustada koolides kellelegi ärritust – vastupidi, need aitavad lastel mõista meie ajalugu.“

Seejuures ei ole Bussetti selle positsiooni kaitsel üksi.

Kui Kirde-Itaalias asuvas Terni linnas keelas üks kool ära traditsioonilise jõulunäidendi, et mitte riivata teistest kultuuridest pärinevate laste tundeid, tembeldas riigi siseminister Matteo Salvini selle sammu idiootsuseks.

„Küsimus ei ole vaid religioonis,“ teatas Salvini Facebookis, „vaid ka meie ajaloos, juurtes ja kultuuris. Ma ei taandu sellest positsioonist sammugi.“

„Elagu meie traditsioonid ja levigu need laialt!“ lisas ta.

Valitsusse kuuluvad Lega partei esindaja Valeria Alessandrini, kes Ternis asuva kooli kaasuse esimesena laiema avalikkuse tähelepanu alla tõi, ütles olukorda kommenteerides, et “ainult siis, kui me ise oma traditsioone austame, … same me selgitada ka teistele, et kuigi igaühel on vabadus praktiseerida oma usku, on kõigil ka kohustus ausada nende elukohaks oleva riigi ajalugu ja kultuuri.”

“Loodan, et lastel ja noorukitel lubatakse jagada oma kaaslaste ja vanematega juõulude väga ilusat, sügavat ja tähendusrikast sõnumit. Need jõud, mis nõuavad teite kultuuride austamise nimel Itaalia koolides kõige kristlusele viitava eemaldamist. Juba 2009. aastal langetasEuroopa Inimõiguste Kohus otsuse, mille kohaselt ei tohiks Itaalia koolide klassiruumides krutsifikse olla.”

Toimetas Varro Vooglaid

Itaalia valitsus tahab avalikele hoonetele krutsifikse, kirikutegelased protestivad