Pilt: BigStockPhoto

Taani teadlased tuvastasid, et "sugu kinnitavaid hormoone" söövad mehed elavad kaks korda suuremas südamehaiguste ohus kui mehed, kes oma keha hormonaalset ülesehitust rikkuda ei ürita.

Uuringus vaadeldi viie aasta jooksul 2671 Taanis elavat "sugu muutnud" inimest, kellest päris naiste keskmine vanus oli 22 ja päris meestel 26 aastat, vahendab Telegraph. 

Teadusajakirjas European Journal of Endocrinology (Euroopa Endokrinoloogia ajakiri) avaldatud uuringus leiti, et kõiki "soomuutjaid", sõltumata nende loomulikust soost ja soost, kuhu nad soovivad ennast "muuta", on "märkimisväärselt suuremas" surmavate terviserikete ohus. Täpsemalt tuuakse "soomuutjate" surmaohuna välja südame seiskumised, insuldid, kõrge vererõhk, vere suur rasva- ja kolesteroolitase.

Südameveresoonkonna haigus(t)e esinemissagedust võrreldi 26 700 inimestest koosneva kontrollgrupiga.

Mehed, kes sõid östrogeeni, kannatasid 93 protsenti suurema tõenäosusega südame-veresoonkonna haiguse käes kui hormoone mitte söövad mehed ja 73 protsenti suurema tõenäosusega kui hormoone mitte söövad naised. 

Kui loomulike meeste puhul esineb südame-veresoonkonna haiguseid kuskil 1,5 protsendil ja loomulike naiste puhul 1,7 protsendil elanikkonnast, siis ennast naiseks pidavate meeste seas oli see määr 3 protsenti.

Samuti tuvastati, et "soomuutjaid" ähvardab loomulikest inimestest enam II tüübi diabeet. 

Ennaks meheks pidavate ja testosterooni söövate naiste seas oli südamehaiguste esinemise sagedus 63 protsenti suurem kui naistel, kes hormoone ei söö ja üle kahe korra suurem kui hormoone mitte söövatel meestel.

Ennast meheks pidavate naiste seas esines südamehaiguseid 1,7 protsendil. Loomulikel naistel on see protsent 1,1 ja loomulikel meestel 0,8.

Uuringu juhtivteadlase, Odense Ülikooli haigla endokrinoloogi dr Dorte Glintborgi sõnul suurendab naiste meeshormoonide söömine nende riski kannatada südamehaiguste käes ligikaudu kolmandiku võrra. 

"Hormoonpreparaadid, nagu seda on östrogeen, suurendavad rasvamassi ja vähendavad keha musklimassi. Suurem östrogeeni hulk organismis toob kaasa suurema autoimmuunhaiguse ja põletiku ohu," selgitas Glintborg uuringu tulemusi. 

Tema sõnul näitas nende uuring, et hormoone söövaid inimesi ähvardas ka suurem 2. tüüpi diabeedi oht, kuid teised uuringud seda kõik ei kinnita.  

Endokrinoloog lisas, et naiseks saada soovivate meeste südamehaiguste ja hormoonisöömise vahel väga selget seost ei leitud.

Glintborg avaldas muret, et paljud meheks saada tahtvad naised söövad omaenda tarkusest testosterooni teraapia kõrvalnähtude maandamiseks tsüproteroon atsetaati (cyproterone acetate). Tema sõnul vajab "soo muutmise" hormoonide söömine rohkem uuringuid.

Toimetas Karol Kallas