Horvaatia president Zoran Milanović. Foto: Scanpix

„Gaas pole kaubaartikkel, vaid on ressurss, mis tagab julgeoleku ja iseseisvuse ning annab jõudu. Euroopa Liit on aga praegu sellises seisus, et ostab USAlt gaasi kolm korda kallimalt," ütles Horvaatia president Zoran Milanović 29. novembril Zagrebis toimunud Horvaatia–Sloveenia majandusfoorumil „Ettevõtlus kohtub poliitikaga – energeetika täna ja homme".

Venemaa ja Ameerika Ühendriigid on Milanovići sõnul hävitamatud, kuna mõlemal on olemas vajaminev tehnoloogia ning oma vajaduste rahuldamiseks tarvilik, piiramatus koguses energia. Milanović lisas, et Hiina ei kuulu ses suhtes samasse kategooriasse, teatas Ungari riiklik uudisteagentuur MTI.

Horvaatia riigipea hinnangul oli EL kaua aega petnud end lootusega luua mingisugune ühine energiaturg, aga on nüüd, Ukraina sõja tõttu tõsiseks muutunud olukorras, sunnitud oma liitlaselt USA-lt ostma gaasi kolm korda kallima hinnaga kui tavaks.

Milanovići arvates sõitis Prantsusmaa president Emmanuel Macron samal päeval USA-sse president Joe Bideniga läbirääkimisi pidama selleks, et tollelt – ise nõrgema positsioonil olles – mõistmist ja halastust anuda.

Milanović juhtis tähelepanu asjaolule, et Horvaatial puudub oma tööstus ja et isegi Horvaatiast majanduslikult muidu kehvemal järjel olevad riigid on tööstuse olemasolu poolest paremas seisus, vahendas Horvaatia internetiväljaanne „Index".

Toimetas Tõnu Kalvet