Miljardär George Sorose rahastatud Avatud Eesti Fond esitles sel nädalal nn rahvusvahelist uuringut Venemaa mõjutustegevusest Euroopas ning Putini režiimi sidemetest euroskeptikute, "paremäärmuslaste" ja usuringkondadega. Dokumendis käsitletakse kristlikke ning pereväärtusi tagurlike ja "sotsiaalselt taandarendavate" väärtustena.
"Uuringus" vaadeldakse, kuidas Venemaa ja Vene Õigeusu Kirik propageerivad tagurlikke või "sotsiaalselt taandarendavaid" väärtusi (s.t kristlikke ja pereväärtusi) ning seisavad vastu lääne liberalismile, sealhulgas abortidele ja seksuaalvähemuste õigustele.
"Kremli kultuuriline mõju on seotud teiste tagurlike jõududega: Vene õigeusu kirik, rooma-katoliku kirik, USA evangelistlikud liikumised ning mitmed elu- ja perekonda pooldavad (pro-life, pro-family) ja abordivastased traditsionalistlikud valitsusvälised organisatsioonid (lisaks sarnaste eesmärkidega paremäärmuslike ja isegi vasakäärmuslike liikumiste võrgustikule)," väidetakse "uuringus", mille on koostanud erinevate riikide aktivistid ja ühendused.
Ohtlik seis Euroopas: tagurlus tungib peale
"Euroopa mandril on olukord ohtlikuks kujunemas, sest Vene ideoloogiline pealetung, mis on tihedalt seotud nende poliitiliste eesmärkidega ning toetab regressiivseid, illiberaalseid ja läänevastaseid erakondi, kohtub siin järjest populaarsemate paremäärmuslike parteide, illiberaalsete liikumiste ning leviva poliitilise pettumusega liberalismis, inimõigustes ja demokraatlikes ideaalides," saab dokumendist lugeda.
"Vene õigeusu kiriku patriarh Kirill kutsub Venemaad ja Euroopat üles koostööle, kuid üksnes nende ühiste kristlike juurte baasil. Kirill on öelnud, et Moskva patriarhaat võiks aidata pöörduda Euroopal tagasi oma kristlike juurte juurde ning anda oma panuse eri religioonide rahulikuks kooseksisteerimiseks, väites, et Venemaa on siinkohal heaks näiteks," märgitakse ühes alajaotuses.
Katoliiklik traditsioon muudab tagurlusele vastuvõtlikuks
Slovakkias öeldakse Venemaa tööriistaks olevat rooma-katoliku kirik, Tšehhis venemeelne meedia, Poolas aga rahvuslikud ja elupooldavad liikumised. Ungaris mõjutatakse ideoloogiliselt valitsuspartei Fidesz, paremäärmusliku erakonna Jobbik ja traditsionalistlike organisatsioonide kaudu.
Veel kirjutatakse, et Itaalia ja Hispaania tugev katoliiklik traditsioon muudab need riigid Vene tagurlike väärtuste propaganda suhtes ülejäänud Lääne-Euroopast vastuvõtlikumaks. Itaalias panevat Vene mõjuagendid põhiliselt rõhku seksuaalvähemuste õiguste vastu seismisele, Hispaanias keskendutakse abordile.
Prantsusmaal propageeritakse tagurlikke pereväärtusi
Prantsusmaal on "uuringu" järgi esile kerkinud mõjuagente, kes propageerivad traditsioonilisi või tagurlikke väärtusi, neist nähtavaim on liikumine "Manifest kõigile" (La Manif pour tous), mis loodi "homoabielude" vastu võitlemiseks Prantsusmaal. "Isegi kui nad kaotasid oma lahingu, oli liikumine väga edukas tuhandete inimeste aktiveerimisel, ning on endiselt vähetähtis, kuid pidev valitsuse vastu võitleja," öeldakse dokumendis.
"Prantsuse katoliku kirik tervitab traditsionalismi ja putinismi head osa," jätkab "uuring". "Venemeelsed rühmitused jätkavad Vladimir Putini esitlemist traditsiooniliste väärtuste, kristliku moraali ja pereseaduste kaitsjana. Olgugi et Prantsusmaa on tugeva katoliku traditsiooniga riik, kaotab religioon kiiresti poolehoidjaid. Katoliiklased peavad nüüd kõvasti vaeva nägema, et neid avalikes debattides kuulda oleks. Kui osa katoliiklasi on nõrgenemisega leppinud (56% elanikkonnast on katoliku usku, kuid üksnes 12% osaleb vähemalt kord kuus jumalateenistusel), siis teised on radikaalsemad ning tahavad, et Prantsusmaa jääks selgelt katoliiklikuks riigiks ning religioon säilitaks oma võimu. Viimati mainitud vähemus on väga aktiivne, nad võitlevad geiabielude ja (nende endi sõnul) Prantsuse ühiskonna islamiseerumise vastu."
Leedu elanikele lähevad traditsioonilised väärtused korda
"Uuringu" järgi ohustavad Venemaa tagurlikud väärtused ka Leedut ja Lätit, kus püütakse kaitsta traditsioonilist perekonda ja seistakse vastu seksuaalvähemuste õigustele. "Mis puudutab Venemaa ideoloogilisi ja normatiivseid vasturünnakuid Läänemaailmale, siis Läti, Leedu ja Eesti on n-ö eesliini riigid, kes saavad esimeste seas infosurvet tunda," hoiatab "uuring".
Murelikult märgitakse, et suuremale osale Leedu elanikkonnast lähevad korda traditsioonilised väärtused nagu austus autoriteedi vastu, traditsiooniliste soorollidega perekond ning rahvuslik uhkus, suurem osa parteidest järgib sotsiaalset konservatismi. Viimastel aastatel on Leedus süvenenud traditsioonilise perekonna kaitsmise "tagurlik suundumus".
"Uuringu" kokkuvõtte eestikeelse versiooniga saab tutvuda siin.