Foto: Scanpix

"See on klassikaliste erakondade ja tänase Euroopa Liidu agoonia, mis väljendub selles, et on kadunud võime poliitiliseks debatiks," kommenteeris hiljuti Reformierakonnast välja astunud Igor Gräzin Eesti ajakirjanduse ja erakondade viimaste päevade turmtuld EKRE pihta.

Eesti peavoolumeedia ja suured erakonnad tegid nädala alguses EKREle korraliku "kambaka". Materdamist innustasid suuremate päevalehtede juhtkirjad (vt EPL ja Postimees). Eurosaadik Gräzini sõnul ei ole ühe paremerakonna klobimine Eesti eripära, vaid üleeuroopaline probleem, isegi tragöödia.

Tavalisest parempoolsusest on saanud "radikaalsus"

"See on klassikaliste erakondade ja tänase Euroopa Liidu agoonia, mis väljendub selles, et on kadunud võime poliitiliseks debatiks. Selle asemel, et küsida "mida sa selle all mõtled?" taandub poliitiline debatt lausele: "käi sa õige tead kuhu…"," võttis hiljuti Reformierakonnast lahkunud Gräzin olukorra kokku.

Poliitiline debatt on asendunud sildistamisega. Kes meil kõik fashistid ei ole! Pepe Grillo, Itaalia Liiga, kindlasti Marie le Pen, Viktor Orban ja Fidesz. Rootsidemokraadid on rassistid. Kogu Kesk-Euroopa on natse täis – Poola, Slovakkia, Tshehhi, ekstremistid olevat võimul ka Austrias. Üsna äärepealt pääses natsistide hulgast välja Soome välisminister Timo Soini..

Tegelikkuses on eurosaadiku sõnul tegemist normaalsete ja tavaliste parempoolsete erakondadega. Äärmuslikena tunduvad nad vaid sellepärast, et kõik endised suurparteid on keeranud nii vasakule, et sealt vaadates osutub parempoolseks igaüks, kes midatahes poliitilist ütleb.
"Parafraseerides vene poliitik Pursihkevichit: tänastest ametlikest parempoolsetest vasakul on ainult sein," lisas Gräzin.

EKRE vaenlastel on padrunisalved tühjad

Nüüd siis jõudis järg EKREni. Gräzin tuletas meelde erakonna starti, mis algusaegadel puusuuskadel edasi liikus. Pressirünnakud Jaak Madissoni vastu. Selle asemel, et öelda noorele uus-tulijale poliitikas "tere tulemast!" püüti ta esimeste kuudega lausa maha materdada.

Ka sisulisi vaidlusi EKREga pole eriti olnud. On piirdutud teatamisega, et tegemist on populistide, äärmuslaste ja e-tea-kellega veel. Tulemus on aga see: nüüd, kus EKRE tuli esimest korda tõepoolest välja oma programmiga, selgus, et sisulist arutelu nendega olla ei saa, sest kõik teavad juba niigi, et tegemist ekstremistidega. Ja mida siis neist tahta!

"EKRE suunas tehtava kriitika arsenal oli juba tühjaks tulistatud ja seda just nüüdseks ajaks, mil teda võiks vaja minna. Noh, öeldi, et nendega ei saa valitsust teha… ja mis siis? Seda on juba 4 aastat räägitud. Et nende majandusprogramm kujutab endast sotsialistlikku jagamissüsteemi? Ena mul asja: ammu räägitud asi ju," sõnas Gräzin.