Iirimaa president Michael D Higgins Foto: Scanpix

Iirimaa president Michael D Higgins avaldas 5. juunil Nigeerias Owo linnas Püha Franciscus Xavieri katoliku kirikus toimunud islamiäärmuslaste poolt massimõrvatud inimeste lähedastele kliimamuutuste ja toiduturvalisuse pärast kaastunnet.

7. juunil avaldatud pöördumises seisab:

Iirimaa presidendina ja Iirimaa inimeste nimel avaldan ma sügavat kaastunnet kõigi nende inimeste perekondadele, kes said surma või haavata Nigeeria Owo piirkonna Püha Frantsiscuse katoliku kirikus ajal kui nad tähistasid nelipüha pühapäeva.

Erilist hukkamõistu väärib asjaolu, et rünnak leidis aset pühakojas, nagu väärib hukkamõistu ka igasugune religioossetest inimestest patuoinaste tegemine, kuna nemad on kliimamuutuste peamised ohvrid.

Kuna Aafrika toiduturvalisuse probleeme on pikka aega eiratud, on see toonud kaasa kriisi, millel on siseriiklikud ja piirkondlikud järelmid, mis põhjustavad kannatusi ja ähvardavad inimeste elulaadi.

Meie kõigi, nagu ka kõigi maailma rahvaste solidaarsus kuulub mitte ainult neile, keda puudutab konkreetne sündmus, vaid kõigile, kes on kliimamuutuste tagajärgede poolt kõige haavatavamad.

81-aastane Higgins on hariduselt sotsioloog, ta on tegelenud luuletamisega ja pidanud ajakirjaniku ametit. Iirimaa poliitikas on ta Tööpartei – Eesti mõistes Sotsiaaldemokraatide – ridades kaasa löönud alates 1973. aastast ja alates 2011. aastast on ta Iirimaa president.

Toimetas Karol Kallas