Iirimaa valitsev partei Fine Gael valis oma uueks juhiks Leo Varadkari, kellest saab esimene avalikust homoseksuaalist peaminister.
Seni valitsuses sotsiaalkaitse ministrina töötanud ja end konservatiiviks pidavast 38-aastasest Varadkarist saab ootuste kohaselt peaminister 13. juunil, mil parlament koguneb oma järgmiseks istungiks. Uues ametis asendab ta pikka aega erakonda juhtinud Enda Kennyt, kes teatas maikuus tagasiastumisest.
Avaliku homoseksuaali tõusmine peaministri kohale on pälvinud tähelepanu, kuna Iirimaa oli pikka aega Euroopa üks kõige katoliiklikumaid riike. Viimastel aastakümnetel aga on katoliiklik kultuur seal kokku varisenud. Muu hulgas on kiriku mainet raskelt räsinud laste seksuaalse ärakasutamise skandaalid.
2015. aasta maikuus läbiviidud referendumi tulemusel seadustati Iirimaal ka nn homoabielu.
Ka toonane sotsiaalkaitseminister Varadkar, kes on isa poolt indialane ja ema poolt iirlane, toetas koos teiste avalikest homoseksuaalidest poliitikutega referendumile eelnenud ja USA-st toetatud propagandakampaanias avalikult nn homoabielu seadustamist.
Käesoleva aasta aprillis tegi Iirimaa Kodanike Assamblee ettepaneku korraldada riigis referendum ka abordi seadustamise küsimuses. Ühe võimalusena on käidud välja ettepanek kaotada ära kõik sündimata laste tapmise ajalised piirangud.
Varem elupooldavatel seisukohtadel olnud Varadkar on nüüd referendumi korraldamise suhtes soosival seisukohal, vahendab CNN.
"Tunnistan suurt osa katoliku kiriku ühiskonnaõpetusest. Ma ei ole praktiseeriv kristlane, aga ma aktsepteerin seda õpetust. Ma ei toetaks aborti. Ainuke hall ala on minu jaoks olukord, kus raseduse jätkumine ohustab ema elu," ütles Varadkar veel 2012. aastal.
Samuti toonitas ta toona, et ei pooldaks abordi seadustamist olukorras, kus rasedus on saanud alguse vägistamisest, kuna "ei ole lapse süü, et ta on eostatud vägistamise teel. Sama võib öelda ka puudega laste kohta."
Nüüd seisab aga tulevane peaminister selle eest, et abordiküsimuses toimuks 2018. aastal referendum, kuna praegused piirangud olevat tema hinnangul liialt ahistavad. Abordi seadustamise pooldajad on juba aastaid tegutsenud 1983. aastast pärineva täieliku abordikeelu tühistamise nimel.