Iisraeli Kaitseministeeriumi sõnul on riigil koos kaitsetööstusettevõttega Rafael õnnestunud luua toimiv laserrelv, millega on edukalt lastud alla droone, tankitõrje- ja teisi rakette ning mürske.
Süsteemi, mille nimeks on "Raudkiir" (Iron Beam), katsetused lõppesid möödunud märtsis. Kaitseministeeriumi teadus- ja arendusosakonna juhi, brigaadikindral Yaniv Rotemi sõnul toimib süsteem kenasti suurte vahemaade tagant ja kiiresti, vahendab Times of Israel.
"Laseri kasutamine "muudab mängu", tehnoloogiat on lihtne kasutada ja see on majanduslikult põhjendatud," kirjeldas süsteemi Rotem.
Ministeeriumi avaldatud videos on näha, kuidas Negevi kõrbes toimunud katsetustel püüab süsteem kinni raketi, mürsu ja drooni.
Iisrael on tegelenud laserrelva ehitamisega mitmeid aastaid ja eelmisel aastal õnnestus sellega alla tuua droon. Märtsis läbi viidud katsetuste käigus õnnestus sellega esmakordselt hävitada juhitamatuid mürske ja juhitavaid tankitõrjerakette.
Algselt oli süsteem kavas võtta kasutusele 2024. aastal, kuid peaminister Naftali Bennett teatas veebruaris, et seda tehakse ühe aasta jooksul.
Laseripõhise süsteemi loomise taga oli väidetavalt mure, et tuleviku vastasseisudes ei pruugi Iisraelil "Raudkupli" (Iron Dome) ja teiste õhukaitsesüsteemide jaoks jaguda vajalikul hulgal tõrjerakette.
"Raudkiir" ei hakka asendama "Raudkuplit", ega teisi õhukaitsesüsteeme, vaid on mõeldud selle täienduseks. Raudkiire eesmärgiks on tuua alla väiksemad sihtmärgid, samas kui suuremate ohuallikate kõrvaldamine jääb seniste õhukaitsepatareide hoolde.
Ministeeriumi sõnul on tegemist maailmas esimese toimiva laseril põhineva õhukaitsesüsteemiga.
Süsteemi arendustööde lõpetamiseks on eraldatud sadu miljoneid seekleid (1 seekel = ca 0,3€) ja peale katsetuste lõppu paigutatakse see esmalt Gaza maakitsuse piirile.
Kui suurt energiahulka süsteem töötamiseks vajab, asjaosalised ei täpsusta. Ministeeriumi kinnitusel, nii kaua kui on tagatud elektrivarustus, süsteemil "laskemoon" otsa ei saa.
Uue süsteemi üheks puuduseks on, et see ei toimi hästi halva nähtavuse puhul, nagu seda on näiteks tihe pilvkate, või muud segavad ilmastikuolud. Sel põhjusel on kavas süsteem tulevikus paigutada ka lennukitele, mis peaks süsteemi neist piirangutest vabastama kuna selle saab viia pilvede kohale.
Rafael Advanced Defence Systems peadirektori Yoav Har-Eveni sõnul on tegemist tehnoloogilise läbimurdega ja süsteem on "unikaalne".
Ministeeriumi sõnul on süsteem "tõhus, täpne, seda on lihtne käsitseda ja see on märkimisväärselt odavam kui mistahes teine olemasolev kaitsevahend".
Bennetti sõnul maksab süsteemi üks lask 3,5 dollarit. Raudkupli üks rakett maksab vahemikus 20 000–100 000 dollarit.
Iisraelil on kasutuses mitmetasandiline õhukaitsesüsteem: lühimaa sihtmärkide vastu aitab "Raudkuppel", keskmaa sihtmärkide vastu on suunatud "Taaveti ling" (David's Sling) ja pikamaa ohte tõrjuvad Arrow ja Patriot süsteemid. 2019. aasta algusest on Iisraelil olemas ka maailma kõige võimekam ballistiliste rakettide tõrjesüsteem THAAD.
Toimetas Karol Kallas