Roland Tõnisson Objektiivi stuudios. Foto: Markus Järvi

Objektiivi kolumnist Roland Tõnisson andis oma kulu ja kirjadega välja novellid, mida kirjastused poleks pruukinud ilmutada. Kogumik on jõudnud raamatupoodidesse, kuid seda võib osta ka autori enda käest.

Objektiivi kolumnist Roland Tõnisson andis hiljuti välja teise novellikogu „Tuuleväljad" II, mis on järjeks samanimelisele esimesele, 2014. aastal ilmunud kogumikule. Õigemini võib seda nimetada kolmandaks, sest eelmise aasta detsembris ilmusid praktiliselt kõik mõlemas eestikeelses väljaandes olevad lood ka Soomes nime all „Tuuliset aukiot."

Kogumik sai üsna mahukas ja on Tõnissonil kolmandaks Soomes ilmunud raamatuks. Juulikuu teisel poolel väisas Tõnisson ka Soome kirjastaja poolt korraldatud kirjandusfestivali „Kymilibri 2021", kohtus lugejatega, rääkis oma teostest ja muudest tegemistest.

Roland Tõnissoni novellikogu "Tuuleväljad II" kaanekujundus.

Nüüdseks võib öelda, et nii Soomes kui Eestis on tal kujunenud oma lugejaskond. Soomes ehk isegi enam, sest seal maal on tal olnud võimalus osaleda viiel suuremal ja väiksemal kirjandusfestivalil, aastal 2015 ka rahvusvahelisel kirjanike kokkutulekul „Liwre 2015" Lahtis, kus Tõnisson oli üheks panelistiks omapoolse ettekandega. 

„Tuuleväljad II" lood on kogunenud seitsme aasta jooksul, on erinevatel teemadel ja väga erineva pikkusega. Kui I kogumiku alapealkirjaks oli „Lihtsaid muinasjutte ja vesteid suurekskasvanuile," siis II sai alatiitliks „Vesteid ja müstilisi lugusid suurekskasvanuile." Tõnissoni sõnul on tema lühilood kantud kunagisest Hermann Hesse lugemise kogemusest, ent kopeerijaks ta ennast nimetada ei soovi, kuigi tema uue üllitise 22 lühemast ja pikemast loost on osad kirja pandud mujal maailmas ja teiste inimeste poolt kogetu põhjal. 

Autor on teoloog – seepärast leiame siit lugusid, mida võiks liigitada „kirikuhuumori" valdkonda. "Imetabaseid ja inimlikke lugusid juhtub ka vaimulikus ametis. Ent vahel huumori kaudu Elu meid ka õpetab," tõdeb autor.

"Leiame lugusid inimlikust ahnusest, alatusest, argusest ja sellest, kuidas inimene lõikab oma tegude vilju. 22 eripalgelise loo sisse mahuvad vaimulikud ja „lihtsurelikud" oma humoorikate ja mitte nii väga naljakate juhtumistega. Leidub meie maailma suurkujusid, kes on kogenud inimlikkuse piire ja müstilist juhatust, leiduvad nurjatud tudengid, kes suvel suuskadel sööstlaskumise võistlust peavad ja küüditatud neiu, kes peab end ületama koju tagasipääsemiseks," kirjeldab Tõnisson oma kogumikku.

"Hulgaliselt on ka müstilisi juhtumeid, mis, muide, on dokumentaalselt fikseeritud ja käesoleva trükise kaudu ka eestikeelse lugejani jõuavad. Nii et neid jutustusi võib ääri-veeri pidi veidi ka ulmekirjanduseks nimetada. Lugejale on lubatud müstikat ja seda ta ka saab, sest vahel näitab inimestele end maailm, mis tavaliselt on meie silmade ja kõrvade jaoks suletud. Iga kord kui see juhtub, on meie jaoks tegemist suure sündmusega," jätkab Tõnisson.

Lugeja leiab mitmes loos autori sõnul end peategelastega kogemas, kui suhteline mõiste võib olla aeg ja kuidas aegajalt hägustuvad piirid „normaalse" ja „üleloomuliku" vahel. "Selles raamatu saavad kokku meie dimensioon ja silmale nähtamatu. Ent meie elu müstika ja salapära avalduvad kõige tavalisemateski olukordades. Kas ei ole Sinuga, hea lugeja, midagi sarnast juhtunud?" 

Kogumikus on vesteid, mida teised kirjastused ei oleks pruukinud avaldada, seepärast on jutukogumik saanud teoks autori kulu ja kirjadega. "Eriti tänulik olen neile julgetele, kes ette tellides tegid teose ilmumise tunduvalt hõlpsamaks. Nüüd on 22 lugu 247 leheküljel lugejate ees," väljendab autor oma tänu.

"Tuuleväljad II" on jõudnud ka juba raamatukauplustesse, ent kui keegi soovib signeeritud eksemplari omandada, siis on ta lahkelt oodatud kontakti võtma SIIN. Otse autorilt ostetud "Tuuleväljade II" tulust annetatakse 10% SAPTK tegevuse heaks.

Muud autorilt ilmunut võib kaeda kodulehelt www.rolandtonisson.ee, saadaolevaid trükiseid võib samuti küsida SIIT . Autor usub, et järgmisel aasta jooksul jõuavad lugejateni vähemalt kaks uut teost.

Toimetas Markus Järvi.