Barack Obama ja T. H. Ilves Valges Majas 15.06.2009. Foto: Pete Souza (White House)

President Toomas Hendrik Ilvese nägemuses peaks Eesti olema kaasaegne, avatud ja liberaalne riik, kuid eestlaste rassistlikud väljaütlemised ja teod jätavad meist Läänes mulje kui arengupeetusega ksenofoobsest riigist.

"Minu nägemus Eestist on siiski kaasaegne, avatud ja liberaalne riik, milleks ta oleks kujunenud ilma nõukogude okupatsioonita," rääkis Ilves intervjuus väljaandele Maaleht.

"Siis ma aga kuulen või näen neid avaldusi. Teate, kui ma kuulen seda "kui on must, näita ust", tuleb mulle meelde võidupüha tähistamine Kärdlas, kus rahva suure aplausi saatel marssis mööda USA sõjaväelaste rühm. Nii mustanahalised, latiinod kui valged."

"Kui Eesti satub hätta, kas me siis kutsume Ameerikat appi, aga ütleme, et me musti siia ei lase?" küsib Ilves. "Ma ei tea, kas inimesed mõtlevad ka, mida see tähendab?"

President Ilves ei pea eestlasi eriliselt rassistlikuks ja ksenofoobseks rahvaks, kuid tema sõnul on viimasel ajal toimuv andnud Lääne-Euroopas põhjust taasluua stereotüüpset kuvandit Ida-Euroopast kui arengupeetusega piirkonnast, kus elavad primitiivsed ksenofoobsed inimesed.

Loe lähemalt siit.