Hindu aktivistid põletamas Greta Thunbergi pilti protestides nii Lääne seltskonnatähtede sekkumise vastu India talupoegade rahutustesse, 4.02.2021. Foto: Scanpix

Rootsi kliimaaktivisti Greta Thunbergi nime alt kutsuti Twitteris toetama mässavaid India talunikke. Kuna muuhulgas jagati nii üleskutseid konkreetseteks meeleavaldusteks kui väljaastumiste korraldamise "tööriistakasti", algatas India politsei mässu õhutajate suhtes kriminaaluurimise.

Thunbergi säutsud erutasid märkimisväärselt India poliitikuidki.  Tänaseks 18-aastase vasakäärmuslasest kliimaaktivisti kontol jagati India talunike vägivaldseks muutunud väljaastumiste teemal "soovitatud kirjandust", ehk arvamusavaldusi, mida paluti edasi jagada. Ilmselt keegi tema meeskonnast sai aru, et sellised postitused võivad kaasa tuua probleeme ja Thunbergi nime alt tehtud India talunikemäsu toetavad sõnumid kadusid ilmavõrgust üpris kiiresti, vahendab New York Post.  

India talunike jaoks loodud kampaaniamaterjalid pani kokku Kanada Poeetilise Õigluse Sihtasutus (Canada's Poetic Justice Foundation), mis kirjeldab ennast liikumisena, mis "intersektsionaalse rohujuuretasandi propaganda kaudu kutsub välja rõhumise ja diskrimineerimise struktuure".

Rühmituse ilmavõrgulehel kinnitatakse, et hetkel on nad "väga aktiivselt" kaasatud India talunike meeleavaldustesse. 

India Välisministeerium esines arvaldusega, milles süüdistas "välismaalasi" ja seltskonnatähti "sensatsionalismis" ja "oma agenda pealesundimises".

Neljapäeval kinnitas Delhi politsei, et nad on alustanud uurimise "tööriistakasti dokumendi", mida Rootsi kliimanoor jagas, loojate suhtes

"[Viidatud dokumendis] kutsuti üles majanduslikule, sotsiaalsele, kultuuri- ja regionaalsele sõjale India vastu," kirjeldab politsei Thunbergi ja teiste Lääne seltskonnatähtede üleskutseid.

Algselt teatasid mitmed India uudisteagentuurid, et uurimine on algatatud ka isiklikult Thunbergi vastu, kuid Delhi politsei erikomissar Praveer Ranjan lükkas selle väite ümber ja selgitas, et eelkõige soovitakse teada saada, kes täpsemalt on "tööriistakasti" taga. Tema sõnul keskendub uurimine valitsuse vastase rahulolematuse ja viha õhutamisele ning kriminaalsele vandenõule.

India teedeministri Vijay Kumar Singhi sõnul näitab Thunbergi kustutatud säuts "India vastase konspiratsiooni tegelikku olemust ja selle rahvusvahelist ulatust".

"[Selles säutsus] olid selged juhised kuidas, millal ja mida teha," kirjutas Singh. "Sellise ulatusega vandenõud tulevad tihti avalikuks ja seekord oli selleks Greta, kes koos teiste rahvusvaheliste seltskonnatähtedega muutus äkki tundlikuks talunike olukorra suhtes, kiiruga tehtud postitus," jätkas Singh.

Kümnete tuhandete talunike, kes sõdivad uute põllumajandusseaduste vastu, mis teevad nad väidetavalt vaesemaks ja soodustavad suurettevõtete tegevust, väljaastumised kestavad Indias juba teist kuud.

5. veebruaril kirjutas uudisteportaal Suomenuutiset, kuidas täiskasvanud aktivistid kasutavad Thunbergi küüniliselt poliitika mõjutamise vahendina ära.

Toimetas Karol Kallas